Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια εγκυκλίου (Αρ. Φακ. 7.7.09.16. και ημερομηνίας 26 Απριλίου 2012) σας ενημερώνουμε ότι για την καλύτερη εξυπηρέτηση των αναγκών όλων των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν το διδακτικό υλικό των Μαθηματικών στην Α΄ τάξη, θα συνεχιστεί η αξιολόγηση του διδακτικού υλικού για τα τεύχη 8 (ενότητα 10) και 9 (ενότητα 11). Στη συνάντηση για την αξιολόγηση θα συμμετέχει αριθμός εκπαιδευτικών που διδάσκουν Μαθηματικά στην Α΄ τάξη κατά τη διάρκεια της οποίας θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους επιμορφωτές και τους συγγραφείς του υλικού τις απόψεις και εισηγήσεις τους για το παραχθέν διδακτικό υλικό.

Με βάση τα πιο πάνω παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες των σχολείων που φαίνονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 όπως επιλέξουν μια/ένα εκπαιδευτικό της Α΄ τάξης του σχολείου τους που διδάσκει Μαθηματικά ώστε να συμμετάσχει στην επιπρόσθετη συνάντηση.

Σημειώνεται ότι θα γίνουν δύο συναντήσεις: μια στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, στις 13 Ιουνίου 2012, για τα σχολεία της Λευκωσίας που θα συμμετάσχουν στην αξιολόγηση του υλικού και μια στο παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό, στις 15 Ιουνίου 2012, για τα σχολεία της Λεμεσού που θα συμμετάσχουν στην αξιολόγηση του υλικού. Και οι δύο συναντήσεις θα είναι διάρκειας δύο ωρών (από τις 11:00π.μ. μέχρι τη 1:00μ.μ.).

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που θα παραστούν στις συναντήσεις να φέρουν μαζί τους τα τεύχη 8 και 9 των Μαθηματικών που αποστάληκαν στα σχολεία και να έρθουν με συγκεκριμένες εισηγήσεις.

Παράρτημα