Στα πλαίσια του προγράμματος PLANET-NET-CY, που στόχο έχει την προστασία της βιοποικιλότητας του τόπου μας, οργανώθηκαν από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Απρίλιο του 2012 δύο περιβαλλοντικές δράσεις που αφορούσαν για τη Δημοτική Εκπαίδευση τη δημιουργία φωτογραφικού λευκώματος για τη βιοποικιλότητα και για τη Μέση Γενική και Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση τη δημιουργία ενός ενημερωτικού σποτ για τη βιοποικιλότητα.

Στην περιβαλλοντική δράση για τη δημιουργία φωτογραφικού λευκώματος συμμετείχαν 32 σχολεία από τη Δημοτική Εκπαίδευση και για τη δημιουργία του ενημερωτικών σποτ συμμετείχαν 6 σχολεία από τη Μέση Γενική Εκπαίδευση.

Για την αξιολόγηση των δράσεων συστάθηκε ειδική επιτροπή αποτελούμενη από έναν εκπρόσωπο της Ομοσπονδίας Περιβαλλοντικών Οργανώσεων, έναν εκπρόσωπο από τη Διεύθυνση Δημοτικής και Μέσης Εκπαίδευσης αντίστοιχα, έναν εκπρόσωπο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και έναν εκπρόσωπο του προγράμματος PLANET-NET-CY.

Η αξιολόγηση των δράσεων που υποβλήθηκαν βασίστηκε στην ανάλυση των κριτηρίων αξιολόγησης που δημοσιοποιήθηκαν στην εγκύκλιο 4.2.07, ημερ. 14.2.2012, με θέμα «Συμμετοχή των μαθητών/τριων σε περιβαλλοντικές δράσεις σχετικές με τη βιοποικιλότητα».

Τα αποτελέσματα των περιβαλλοντικών δράσεων κατανέμονται ως ακολούθως:

Α) Φωτογραφικό Λεύκωμα για τη Βιοποικιλότητα

1ο βραβείο απονέμεται εξίσου στα πιο κάτω σχολεία:
Β’ Δημοτικό Σχολείο Κάτω Πολεμιδιών
Δημοτικό Σχολείο Παλώδιας

2ο βραβείο απονέμεται εξίσου στα πιο κάτω σχολεία:
Β΄ Δημοτικό Σχολείο Λιοπετρίου
Δημοτικό Σχολείο Παλαιχωρίου

3ο βραβείο απονέμεται εξίσου στα πιο κάτω σχολεία:
Δημοτικό Σχολείο Βορόκλινης
Δημοτικό Σχολείο Κάτω Πλατρών
Α’ Δημοτικό Σχολείο Κάτω Πολεμιδιών

Β) Ενημερωτικό σποτ για τη βιοποικιλότητα

1ο Βραβείο
Περιφερειακό Λύκειο Λιβαδιών

2ο Βραβείο
Γυμνάσιο Αγίας Βαρβάρας Λεμεσού

3ο Βραβείο
Γυμνάσιο Διανέλλου και Θεοδότου

Δεδομένου του γεγονότος ότι το επίπεδο των εργασιών που υποβλήθηκαν ήταν πολύ υψηλό, η επιτροπή αξιολόγησης αποφάσισε να απονείμει σε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν έπαινο.

Η απονομή των βραβείων και των επαίνων θα γίνει την Τρίτη 29 Μαΐου, στις 9:00πμ, στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αθαλάσσας. Παρακαλούνται τα σχολεία που θα βραβευθούν να παραστούν με μία αντιπροσωπία 3-4 μαθητών/τριων, το Διευθυντή/τρια του σχολείου και έναν συνοδό εκπαιδευτικό.

Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια της τελετής θα υπάρξει έκθεση όλων των εργασιών που υποβλήθηκαν στα πλαίσια των δύο περιβαλλοντικών δράσεων.

Στην τελετή βράβευσης μπορούν να παραστούν και όλα τα άλλα σχολεία, στα οποία τους απονέμεται έπαινος, με έναν εκπρόσωπό τους. Όσα σχολεία δεν παραστούν, ο έπαινος θα τους αποσταλεί ταχυδρομικά στο σχολείο. Όσα σχολεία θα παραστούν, για να παραλάβουν τον έπαινο παρακαλώ όπως επιβεβαιώσουν στο τηλέφωνο 22879240 (κ. Γεωργία Σώσειλου, Ομοσπονδία Περιβαλλοντικών Οργανώσεων).

Για επιπρόσθετες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, τηλ. 22402352, Συντονίστρια ΠΕ και τον κ. Γεώργιο Γεωργίου, ΕΔΕ, τηλ. 25870280.