Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας πληροφορώ ότι στο πλαίσιο του Προγράμματος Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών που διδάσκουν Μαθηματικά στην Α’ τάξη, έχουν δοθεί ερωτηματολόγια προς όλες/ους τις/τους συμμετέχουσες/οντες με στόχο την καταγραφή των απόψεων και των εισηγήσεων τους για το νέο διδακτικό υλικό του μαθήματος το οποίο εφαρμόζουν από φέτος στην τάξη τους.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των αναγκών όλων των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν το συγκεκριμένο υλικό αποφασίστηκε, σε συνεννόηση με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, να συμμετάσχει ένας αριθμός εκπαιδευτικών που διδάσκουν Μαθηματικά στην Α’ τάξη σε μια επιπρόσθετη συνάντηση κατά τη διάρκεια της οποίας θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους επιμορφωτές και τους συγγραφείς του υλικού περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το παραχθέν διδακτικό υλικό.

Με βάση τα πιο πάνω παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες των σχολείων που φαίνονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 όπως επιλέξουν μια/ένα εκπαιδευτικό της Α’ τάξης του σχολείου τους που διδάσκει Μαθηματικά ώστε να συμμετάσχει στην επιπρόσθετη συνάντηση.

Σημειώνεται ότι θα γίνουν δύο συναντήσεις: μια στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, στις 4 Μαΐου 2012, για τα σχολεία της Λευκωσίας που θα συμμετάσχουν στην αξιολόγηση του υλικού και μια στο παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό, στις 30 Απριλίου 2012, για τα σχολεία της Λεμεσού που θα συμμετάσχουν στην αξιολόγηση του υλικού. Και οι δύο συναντήσεις θα είναι διάρκειας 5 ωρών (από τις 8:00π.μ. μέχρι τις 1:00μ.μ.).

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που θα παραστούν στις συναντήσεις να φέρουν μαζί τους όλα τα καινούρια τεύχη των Μαθηματικών που αποστάληκαν φέτος στα σχολεία και να έρθουν με συγκεκριμένες εισηγήσεις.

Παράρτημα