Αναφέρομαι στο πιο πάνω θέμα και σας ενημερώνω ότι στις 31 Μαρτίου 2012 στις 19:15 – 20:30 θα πραγματοποιηθεί η ετήσια εκδήλωση για το σβήσιμο των φώτων για μία ώρα, στα πλαίσια της καθιερωμένης παγκόσμιας εκστρατείας ενάντια στις κλιματικές αλλαγές με το γενικό σύνθημα «60 λεπτά για τη ΓΗ».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στους χώρους του Προεδρικού Μεγάρου και τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Δημήτρη Χριστόφια, με συνδιοργανωτές τα Υπουργεία Παιδείας και Πολιτισμού, Γεωργίας Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος και την Ομοσπονδία Περιβαλλοντικών Οργανώσεων.

Στα πλαίσια της εκδήλωσης, θα παρουσιασθεί σύντομο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και θα μιλήσει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο οποίος θα δώσει και το πρόσταγμα για το σβήσιμο των φώτων.

Για το σκοπό αυτό καλούνται, όσα σχολεία επιθυμούν, να συμμετέχουν οργανωμένα, δίνοντας δυναμικά το παρόν τους στην εκδήλωση και παρουσιάζοντας τις εργασίες μαθητών. Νοείται πως οι διευθυντές των σχολείων που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση θα αναλάβουν την ευθύνη της ενημέρωσης των μαθητών/τριών, αλλά και των γονέων για τη διεξαγωγή της.

Όσα σχολεία θα συμμετέχουν οργανωμένα μπορούν να επικοινωνήσουν για περισσότερες πληροφορίες με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου στο τηλ. 22402352.