EduWeb

Το EduWeb έχει ως στόχο να ενισχύσει τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά στη χρήση του Διαδικτύου. Στόχος είναι οι ίδιοι οι μαθητές να λειτουργήσουν ως εκπαιδευτές των ψηφιακά αναλφάβητων ενηλίκων μελών των οικογενειών τους, στην ασφαλή και δημιουργική χρήση του Διαδικτύου.

Οι εταίροι που συμμετέχουν από το Ηνωμένο Βασίλειο, το οποίο κατετάγη ως η έκτη χώρα στο Digital Economy Society Index DESI 2016, συνεισφέρουν τις καλές πρακτικές χρήσης και αξιοποίησης του Διαδικτύου, που θα προσαρμοστούν αναλόγως από τους εταίρους στην Ελλάδα, στη Βουλγαρία, στην Κύπρο και στην Ιταλία, συνεισφέροντας στην προσπάθεια των χωρών αυτών για καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των πολιτών τους, αλλά και στον ευρύτερο στόχο της Ευρωπαϊκής Ένωσης να καταστεί μία από τις πιο δυναμικές και ανταγωνιστικές οικονομίες της γνώσης στον κόσμο.

Προκειμένου να επιτευχθούν οι παραπάνω στόχοι, το EduWeb έχει δημιουργήσει μια εκπαιδευτική πύλη για τη φιλοξενία και διάθεση του κοινού εκπαιδευτικού υλικού τόσο για αρχάριους όσο και για προχωρημένους χρήστες του Διαδικτύου. Επιπλέον, η πύλη παρέχει ένα περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την on-line εκπαίδευση των εκπαιδευτικών (μαζί με το απαραίτητο υλικό), οι οποίοι με τη σειρά τους θα εκπαιδεύσουν στους μαθητές στην ασφαλή και δημιουργική χρήση του Διαδικτύου. Στο πλαίσιο αυτό, οι μαθητές από απλοί χρήστες του Διαδικτύου, θα γίνουν οι ίδιοι εκπαιδευτές των ενήλικων (και ειδικότερα των ηλικιωμένων) μελών των οικογενειών τους, συνδράμοντας στην καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ευρωπαίων πολιτών μέσω πιο αποτελεσματικών και καινοτόμων διδακτικών και παιδαγωγικών μεθόδων.

Ιστοσελίδα έργου

Ενημερώσεις-Ανακοινώσεις

Παραδοτέα Έργου

Μαθήματα (Δειγματικό Υλικό)

Webbie
Ο Webbie είναι ο εκπαιδευτής του EduWeb. Παίρνει διαφορετικά χρώματα, ανάλογα με την περιοχή του περιεχομένου που εκπαιδεύει και διαφορετικές στάσεις, ανάλογα με το ρόλο του. Κατεβάστε τις εικόνες του Webbie στις διάφορές του μορφές.

Θεματολογία

1. Επικοινωνία
  2. Ενημέρωση
  3. Ψυχαγωγία
  4. Αγορές
  5. Προστασία του εαυτού μου και άλλων
  6. Δημιουργία
  7. Επίλυση τεχνικών προβλημάτων

Περιγραφή εφαρμογής 2017-2018

Συμμετέχοντα σχολεία

Εναρκτήρια συνάντηση

EduWebEduWebEduWebEduWebEduWebEduWebEduWebEduWeb
EduWeb
EduWebEduWebEduWebEduWebEduWebEduWebEduWeb

Χρήσιμες σελίδες

Οι EduWebbers παρόντες στην ετήσια ημερίδα για την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία

Τα EduWeb σχολεία και οι νεαροί EduWebbers παρουσίασαν την εργασία τους στην ετήσια ημερίδα για την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία, ενώ παράλληλα σε εργαστήριο εκπαίδευσαν άλλα σχολεία και μαθητές πώς να εφαρμόσουν την προσέγγιση EduWeb.

Επικοινωνία: