Σεμινάρια σε Σχολική Βάση

Phone22402306

Διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών

ΜΕΣΗ ΤΕΧΝΙΚΗ KAI ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΑΣΗ (ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ)

Δημιουργική γραφή (Ευαγγελία Χαραλάμπους, Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα, Αμμόχωστος, Πάφος)

Σκοπός του σεμιναρίου είναι να μυήσει τους εκπαιδευτικούς στα μυστικά της δημιουργικής γραφής, εμπλουτίζοντας το μάθημα των νέων αλλά και των Αρχαίων Ελληνικών.

Η διδακτική αξιοποίηση των πηγών και η συμβολή τους στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης (Παναγιώτης Σάββα, , Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα, Αμμόχωστος, Πάφος)

• Τυπολογία ιστορικών πηγών και η σημασία τους στη διδακτική πράξη
  • Η ανάπτυξη κριτικής/ιστορικής σκέψης μέσα από τη διδασκαλία ιστορικών πηγών
  • Κριτήρια επιλογής πηγών, τρόποι προσέγγισης και επεξεργασίας τους