Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι η Κυπριακή Μαθηματική Εταιρεία σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου και το Δημοτικό Σχολείο Αγίου Τύχωνα Λεμεσού διοργανώνουν Επιμορφωτικό Εργαστήρι με θέμα «Αξιοποίηση της Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας MILAGE LEARN+ στη διδασκαλία». Το Εργαστήρι πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «LEARN+: Building communities of teachers producers to implement personalized learning of mathematics supported by machine learning and block chain to assess competences». Σύντομη περιγραφή του προγράμματος «LEARN+» και των δυνατοτήτων της πλατφόρμας «MILAGE LEARN+» μπορείτε να δείτε στο Παράρτημα.

Το Εργαστήρι θα διεξαχθεί δια ζώσης, το Σάββατο, 11 Σεπτεμβρίου 2021, από τις 10:00 μέχρι τις 14:30, στη Λεμεσό, στο Foley‘s School (Λεωφόρος Νίκης 2, 4108, Άγιος Αθανάσιος, Λεμεσός). Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής που διδάσκουν στην Ε ́ και Στ ́ τάξη Δημοτικού Σχολείου και σε εκπαιδευτικούς Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης. Τονίζεται ότι, παρόλο που για την εκμάθηση της λειτουργίας της πλατφόρμας θα χρησιμοποιηθούν παραδείγματα από το μάθημα των Μαθηματικών, η πλατφόρμα μπορεί να αξιοποιηθεί και από εκπαιδευτικούς που διδάσκουν άλλα μαθήματα.

Εκπαιδευτής στο εν λόγω Εργαστήρι θα είναι ο Συντονιστής του Έργου Learn+, Καθηγητής Mauro Figueiredo από το University of Algarve στην Πορτογαλία. Η γλώσσα του Εργαστηρίου θα είναι η Αγγλική. Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο Εργαστήρι θα πρέπει να έχουν μαζί τους φορητό υπολογιστή ή tablet. Tο Πρόγραμμα του Εργαστηρίου επισυνάπτεται.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου  https://www.pi-eggrafes.ac.cy/, στην κατηγορία «Εξειδικευμένα Σεμινάρια», από την 1η Σεπτεμβρίου 2021 μέχρι και τις 8 Σεπτεμβρίου 2021. Υπενθυμίζεται ότι για τη διαδικασία υποβολής δηλώσεων είναι απαραίτητη η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων κάθε εκπαιδευτικού. Σχετικές οδηγίες βρίσκονται στην αρχική ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου  https://www.pi.ac.cy/, στον σύνδεσμο «Διαχείριση προφίλ». Σημειώνεται ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Στους/στις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στο Εργαστήρι θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης. Επιπρόσθετα, οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία, αν το επιθυμούν, να υποβάλουν αίτηση πιστοποίησης L-Cloud, «Adaptable Cloud Education Leader», εφόσον οι διεργασίες εφαρμογής που θα έχουν κάνει με τους/τις μαθητές/μαθήτριές τους χρησιμοποιώντας Cloud Computing θα ικανοποιούν τα σχετικά κριτήρια.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και τους/τις ενθαρρύνετε να συμμετάσχουν στο Επιμορφωτικό Εργαστήρι «Αξιοποίηση της Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας MILAGE LEARN+ στη διδασκαλία».

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

Παράρτημα