Προγράμματα Επιμόρφωσης

Αποτελεσματικές προσεγγίσεις και προγράμματα στο χώρο της Εκπαίδευσης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της Βίας στο Σχολείο

20 Μαρτίου 2014

Στις 20 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκε Επιστημονική Ημερίδα με το πιο πάνω θέμα στη Δημοσιογραφική Εστία στη Λευκωσία.

Εισηγήτριες στην Ημερίδα ήταν:

Δρ. Μαρία Τοφή, Καθηγήτρια στο Ινστιτούτο Εγκληματολογίας του Πανεπιστημίου του Cambridge.
Θέμα: «Αποτελεσματικότητα των προγραμμάτων καταπολέμησης του σχολικού εκφοβισμού και επίδρασή τους στην πρόληψη της εγκληματικότητας».

Δρ. Βασιλική Αρτινοπούλου, Καθηγήτρια, πρ. Αντιπρύτανης Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών.
Θέμα: «Η σχολική διαμεσολάβηση στο πλαίσιο της επανορθωτικής δικαιοσύνης: Μια σύγχρονη αποτελεσματική προσέγγιση στην πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού».

Sezana Marcovic, European Council’s General Director for Democracy
Θέμα: «Εργαλεία Συμβουλίου της Ευρώπης για την αντιμετώπιση του Σχολικού Εκφοβισμού»

Ηρώ Μιχαήλ, Υποψήφια Διδάκτωρ Παντείου Πανεπιστημίου, Ειδικός Επιστήμων στην Επανορθωτική Δικαιοσύνη
Θέμα: «Καλές Πρακτικές εφαρμογής της σχολικής διαμεσολάβησης»

Τη διοργάνωση και το συντονισμό της Ημερίδας ανέλαβε το Παρατηρητήριο για τη Βία στο σχολείο.

Φωτογραφικό Υλικό