Προγράμματα Επιμόρφωσης

15-18 Δεκεμβρίου 2014

Στις 15-18 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία , η πιο πάνω εκπαίδευση για λειτουργούς του ΥΠΠ καθώς και μέλη του Δικτύου Ενάντια στη Βία στο Σχολείο.

Το πρόγραμμα της εκπαίδευσης περιλάμβανε:

• Σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκων (το πλαίσιο της κακοποίησης, προφίλ του θύματος / θύτη, επιπτώσεις κακοποίησης).
  • Αντιμετώπιση - Διαχείριση περιστατικών στο σχολείο (αναγνώριση περιπτώσεων, ανταπόκριση στο περιστατικό, στήριξη θυμάτων, δημιουργώντας ασφαλές περιβάλλον στο σχολείο).
  • Πρόληψη (εκπαίδευση και εμπλοκή εκπαιδευτικών/γονιών/παιδιών, νομικό πλαίσιο).
  • Στρατηγικός σχεδιασμός - επόμενα βήματα.

Η εκπαίδευση οργανώθηκε από το Παρατηρητήριο για τη Βία στα σχολεία σε συνεργασία με τον Οργανισμό Stop the Silence. Την εκπαίδευση ανέλαβαν οι ακαδημαϊκοί Dr. Pamela Pine, ιδρύτρια του οργανισμού Stop the Silence: Stop Child Sexual Abuse και η συνεργάτιδα του οργανισμού Ama Delevett.

Η Dr. Pamela Pine ανέπτυξε μια πρωτότυπη έρευνα για εντοπισμό των αναγκών ενός μοναδικού στρατηγικού σχεδιασμού που επικεντρώνεται στην ευαισθητοποίηση του πληθυσμού στο θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων, η οποία και βραβεύτηκε. Επίσης, ανέπτυξε εξειδικευμένο πρόγραμμα για τους φορείς που χαράσσουν πολιτική, συμπεριλαμβανομένου του Κογκρέσου.

Η κ. Delevett έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη στήριξη ανηλίκων που βίωσαν σεξουαλική κακοποίηση, αλλά και γενικά με τη συμβουλευτική στήριξη εφήβων. Επίσης, έχει κάνει αρκετές εκπαιδεύσεις εκπαιδευτικών στα θέματα σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων και διαχείρισης άλλων τραυματικών εμπειριών.

Η επιλογή των συγκεκριμένων εκπαιδευτριών έγινε με στόχο να συνδράμουν στην προσπάθεια του ΥΠΠ να αναπτύξει ένα σχέδιο δράσης πρόληψης, αντιμετώπισης και διαχείρισης των περιπτώσεων σεξουαλικής κακοποίησης από τα σχολεία. Και οι δύο εκπαιδεύτριες είναι μέλη του δυναμικού του οργανισμού Stop the Silence.

Φωτογραφικό Υλικό

Εκπαίδευση Εκπαιδευτών στα θέματα Σεξουαλικής Κακοποίησης Ανηλίκων - Πληροφόρηση, Ευαισθητοποίηση και Επιτυχία στη Διαχείριση Περιστατικών στο σχολείοΕκπαίδευση Εκπαιδευτών στα θέματα Σεξουαλικής Κακοποίησης Ανηλίκων - Πληροφόρηση, Ευαισθητοποίηση και Επιτυχία στη Διαχείριση Περιστατικών στο σχολείοΕκπαίδευση Εκπαιδευτών στα θέματα Σεξουαλικής Κακοποίησης Ανηλίκων - Πληροφόρηση, Ευαισθητοποίηση και Επιτυχία στη Διαχείριση Περιστατικών στο σχολείο