Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας σε συνεργασία με την Ειδική Επιτροπή που έχει συστήσει το Υπουργείο Υγείας για την στήριξη της κοινότητας και τη διαφύλαξη της ψυχικής υγείας λόγω των προβλημάτων που προκάλεσε η πανδημία COVID-19, διοργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Η θωράκιση της ψυχικής ανθεκτικότητας των παιδιών του δημοτικού σχολείου για την αντιμετώπιση των συνεπειών της πανδημίας, μέσα από την καθημερινή διδασκαλία».

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί διαδικτυακά την Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2021 στις 16:00 – 17:30.

Χαιρετισμό στο σεμινάριο θα απευθύνει ο Υπουργός Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας κ. Πρόδρομο Προδρόμου και εισήγηση θα παρουσιάσει η Δρ. Μόνικα Σιακού, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ψυχολογίας στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, μέλος της Ειδικής Επιτροπής του Υπουργείου Υγείας.

Οι Διευθύνσεις των σχολείων προτρέπονται να ενημερώσουν σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς των σχολείων τους. Η παρακολούθηση του σεμιναρίου θα γίνει μέσω του συνδέσμου:

Παρακαλούμε, όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.