Σεμινάρια σε Σχολική Βάση

Phone22402384

Διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών

ΜΕΣΗ ΤΕΧΝΙΚΗ KAI ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΑΣΗ (ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ)

Η διδακτική αξιοποίηση των πηγών και η συμβολή τους στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης (Σάββα Παναγιώτης, Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα, Αμμόχωστος)

• Τυπολογία ιστορικών πηγών και η σημασία τους στη διδακτική πράξη
  • Η ανάπτυξη κριτικής/ιστορικής σκέψης μέσα από τη διδασκαλία ιστορικών πηγών
  • Κριτήρια επιλογής πηγών, τρόποι προσέγγισης και επεξεργασίας τους.

Περιεκτική Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας στο Γυμνάσιο και Λύκειο (Λουκαΐδου Βασιλική, Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα, Αμμόχωστος, Πάφος)

Σκοπός του σεμιναρίου είναι να επιμορφωθούν οι εκπαιδευτικοί Οικιακής Οικονομίας στα θέματα που αφορούν στην σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, βάσει των δεικτών επιτυχίας και δεικτών επάρκειας του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο. Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες του σεμιναρίου θα υλοποιήσουν βιωματικές δραστηριότητες (μη τυπικής μάθησης) που αφορούν στο εν λόγω περιεχόμενο. Το περιεχόμενο των συναντήσεων βασίζεται, επίσης στις προτεινόμενες Ευρωπαϊκές Κατευθυντήριες Γραμμές της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας.