Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας υπενθυμίζουμε ότι, με βάση την αντιρατσιστική πολιτική του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας «Κώδικας Συμπεριφοράς κατά του Ρατσισμού και Οδηγός Διαχείρισης και Καταγραφής Ρατσιστικών Περιστατικών», αναμένεται όπως τα σχολεία αποστείλουν την ετήσια αναφορά ρατσιστικών περιστατικών για τη σχολική χρονιά 2019-2020.

Σύμφωνα με την εν λόγω πολιτική, ο/η Υπεύθυνος/η Εκπαιδευτικός της εφαρμογής του Κώδικα και Οδηγού στο σχολείο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση του σχολείου, συμπληρώνει ηλεκτρονικά τα συγκεντρωτικά στοιχεία για τα ρατσιστικά περιστατικά του υφιστάμενης σχολικής χρονιάς, μέσω του ηλεκτρονικού συνδέσμου https://tinyurl.com/y7wkh857

Για διευκρινίσεις μπορείτε να αποτείνεστε στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Παρακαλούμε όπως προχωρήσετε στην ηλεκτρονική συμπλήρωση του εντύπου το αργότερο μέχρι τις 26 Ιουνίου 2020.