Πληροφορείστε ότι η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Αρχαία Ελληνική Γλώσσα: Διδάσκοντας τη Γραμματική και το Συντακτικό».

Εισηγητές στην Ημερίδα θα είναι ο κ. Γεώργιος Α. Ξενής, Καθηγητής της Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας στο Τμήμα Κλασικών Σπουδών και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Κύπρου, η κ. Τριανταφυλλιά Γιάννου, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό στο Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η κ. Αγγελική Μάρκογλου, Διδάκτωρ Διδακτικής Μεθοδολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Ειδική Επιστήμονας στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το Πρόγραμμα της Ημερίδας και οι περιλήψεις των εργαστηρίων επισυνάπτονται.

Η Ημερίδα θα έχει εργαστηριακό χαρακτήρα και θα πραγματοποιηθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, το Σάββατο, 2 Φεβρουαρίου 2019, από τις 08:30 μέχρι τις 13:00.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις Φιλολόγους Γυμνασίων, Λυκείων και Εσπερινών Γυμνασίων, οι οποίοι/ες κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν το Μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας στην Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου (Κοινού Κορμού και Προσανατολισμού).

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους/τις Φιλολόγους, που θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο, θα γίνει μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται από την Παρασκευή, 18 Ιανουαρίου 2019, μέχρι και τη Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2019. Σημειώνεται ότι, κατά τη διαδικασία εγγραφής, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα κληθούν να επιλέξουν το Εργαστήριο που επιθυμούν να παρακολουθήσουν. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο αναβαθμισμένο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου υπάρχουν στην ανακοίνωση του Π.Ι. ημερομηνίας 5/12/2018. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των Φιλολόγων που θα μπορούν να λάβουν μέρος στο σεμινάριο, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Τρίτη, 29 Ιανουαρίου 2019.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Περιλήψεις εργαστηρίων

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής