Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, τις Ομάδες Ειδικού Ενδιαφέροντος Διδακτικής Μαθηματικών και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας της Παιδαγωγικής Εταιρείας Κύπρου και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου διοργανώνει Ημερίδα με θέμα «Δημιουργική χρήση της φορητής τεχνολογίας στα Μαθηματικά μέσω της αυτενέργειας των παιδιών». Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του Δημοτικού Σχολείου Μακεδονίτισσας Γ΄, στη Λευκωσία, στις 16 Μαρτίου 2018, από τις 8:15 μέχρι τις 13:00. Προκαταρκτικό πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Σκοπός της Ημερίδας είναι η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών για τους τρόπους αξιοποίησης της φορητής τεχνολογίας στη διδακτική των Μαθηματικών. Επιπρόσθετα, θα γίνει διάχυση των δράσεων του σχολείου που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο Υποστήριξης της Επαγγελματικής Μάθησης των εκπαιδευτικών με χρήση της φορητής τεχνολογίας καθώς και τρόποι αξιοποίησής τους στο μάθημα των Μαθηματικών. Ως εκ τούτου, εκτός από μία κεντρική ομιλία από τον κ. Βασίλη Οικονόμου, Εκπαιδευτήρια Δούκας, Αθήνα, η Ημερίδα θα περιλαμβάνει παράλληλα Εργαστήρια, τα οποία θα απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς της Δημοτικής εκπαίδευσης και Διδασκαλίες από εκπαιδευτικούς που χρησιμοποιούν τη φορητή τεχνολογία στα μαθήματά τους.

Δήλωση συμμετοχής στην Ημερίδα μπορεί να υποβληθεί από μόνο ένα/μία εκπαιδευτικό από κάθε σχολείο. Η εκδήλωση ενδιαφέροντος θα γίνει με ευθύνη του/της Διευθυντή/Διευθύντριας κάθε σχολικής μονάδας μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία «Ημερίδες –Συνέδρια» από την Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2018, μέχρι και την Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2018. Επιπρόσθετα, θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή σε ένα Εργαστήριο και μία Διδασκαλία, τα οποία προτίθενται να παρακολουθήσουν. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής, οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών, καθώς και των Διευθυντών/Διευθυντριών, στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.

Για τυχόν διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στη Λειτουργό του Π.Ι. δρα Έφη Παπαριστοδήμου (τηλ. 22402345, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Εγκύκλιος και προκαταρκτικό πρόγραμμα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής