Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης ταυτάριθμης εγκυκλίου ημερομηνίας 5ης Οκτωβρίου 2016, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προσκαλεί σε επιμορφωτική συνάντηση τους Συντονιστές Επαγγελματικής Μάθησης των σχολείων που έχουν ενταχθεί στο Πρόγραμμα Υποστήριξης Επαγγελματικής Μάθησης του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για τη σχολική χρονιά 2016-2017, το οποίο αφορά τη συστηματική και σε βάθος εφαρμογή των σταδίων Επαγγελματικής Μάθησης.

Η συνάντηση στοχεύει σε περαιτέρω ενημέρωση και ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων για το ρόλο του Συντονιστή στη σχολική μονάδα. Παράλληλα στοχεύει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων των Συντονιστών αναφορικά με τη διαχείριση των ζητημάτων που προκύπτουν στα στάδια υλοποίησης της Επαγγελματικής Μάθησης των εκπαιδευτικών.

Η συνάντηση των Συντονιστών Επαγγελματικής Μάθησης των σχολείων θα πραγματοποιηθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία (Αίθουσα Π122), την Πέμπτη, 9 Φεβρουαρίου 2017, από τις 10:30 μέχρι τις 13:00. Η παρουσία όλων των Συντονιστών είναι απαραίτητη.