Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνουν Hμερίδα Χορωδιών με τίτλο “Μέρα γιομάτη μουσική, μέρα σπαρμένη μάγια”, την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017, στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, στη Λευκωσία.

Η πιο πάνω δράση αποτελεί συνέχεια των αντίστοιχων δράσεων που πραγματοποιήθηκαν τα τέσσερα προηγούμενα χρόνια, με αποτέλεσμα να έχουν καθιερώσει τη δράση ως ετήσιο θεσμό, τον οποίο αναμένουν οι Καθηγητές Μουσικής και το μουσικόφιλο κοινό του τόπου.

Η Ημερίδα θα αναπτυχθεί με τρόπο που να εξυπηρετεί τους ακόλουθους Στόχους που έχουν τεθεί από το Υ.Π.Π.:

1. Επιμόρφωση των Καθηγητών/τριών Μουσικής σε θέματα που αφορούν στο χορωδιακό τραγούδι, ως μέρος του διδακτικού και εξωδιδακτικού τους έργου, το οποίο περιγράφεται μέσω των Δεικτών Επιτυχίας και Επάρκειας στο Τραγούδι,
  1. Ανάπτυξη συνεργειών μεταξύ της επίσημης εκπαίδευσης, δήμων και κοινοτήτων του τόπου, ως μία από τις εμφάσεις του Αναλυτικού Προγράμματος Μουσικής («άνοιγμα της εκπαίδευσης στην κοινότητα») και του Υ.Π.Π.

Στο πιο πάνω πλαίσιο, η Hμερίδα απευθύνεται:

• σε όσους Καθηγητές Μουσικής το επιθυμούν, και
  • στις Χορωδίες των Μουσικών Γυμνασίων και των Μουσικών Λυκείων.

Για την επίτευξη των πιο πάνω, η Hμερίδα θα αναπτυχθεί σύμφωνα με τα ακόλουθα:

1. Θα αποτελείται από απογευματινά εργαστήρια και βραδινή συναυλία.
  1. Στη συναυλία θα περιλαμβάνονται:
    • παρουσίαση των αποτελεσμάτων των εργασιών της Ημερίδας μέσω κοινού τραγουδιού από όλους τους συμμετέχοντες, και
    • ξεχωριστή παρουσίαση της χορωδίας του κάθε Μουσικού Σχολείου με δύο τραγούδια, οποιουδήποτε στιλ και είδους, τα οποία θα έχουν ήδη προετοιμάσει.
  1. Η Ημερίδα θα διεξαχθεί -ως επί το πλείστον- σε μη εργάσιμο χρόνο, ώστε η συναυλία να πραγματοποιηθεί σε εύθετο χρόνο, αφού θα είναι ανοιχτή προς το ευρύ κοινό και τους γονείς, και θα έχει ελεύθερη είσοδο.
  1. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017, έχει ως ακολούθως:
    Πρόγραμμα Ημερίδας Χορωδιών 2017
    Μέρος Α΄

Προσέλευση - Τακτοποίηση στα καμαρίνια

Καλωσόρισμα - Οδηγίες

Εργαστήρι

Στόχος: Ζέσταμα και Διδασκαλία όλων των φωνών μαζί

Διάλειμμα: Σνακ - Νερό

Προετοιμασία για τη Συναυλία: το κάθε Σχολείο ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα, ώστε να ολοκληρωθούν τα ακόλουθα:

• Πρόβα
    • Πρόβα Σκηνής
    • Σνακ
    • Ντύσιμο
    Μέρος Β΄

Προετοιμασία χώρου

Άνοιγμα αίθουσας για το κοινό

Χαιρετισμοί: ΥΠΠ και Δημάρχου

Συναυλία

-       παρουσίαση της Χορωδίας του κάθε Σχολείου

-       παρουσίαση των εργασιών της Ημερίδας με την ερμηνεία του κοινού κομματιού

1. Την καλλιτεχνική διεύθυνση του κοινού κομματιού θα αναλάβει η μαέστρος του Μουσικού Λυκείου Πάφου, Ισαβέλλα Χριστοφίδου-Γεωργίου, ενώ τη διδασκαλία του οι μαέστροι των Μουσικών Σχολείων Λοΐζος Σ. Λοΐζου (Μουσικό Σχολείο Λευκωσίας), Σόλων Κλαδάς (Μουσικό Σχολείο Λεμεσού), Ιάκος Δημητρίου (Μουσικό Σχολείο Λάρνακας), Μίλτος Γεωργίου (Μουσικό Λύκειο Αμμοχώστου), Ισαβέλλα Χριστοφίδου-Γεωργίου (Μουσικό Λύκειο Πάφου) και Ελένη Κυπριανού (Μουσικού Γυμνασίου Πάφου).
  1. Στους συμμετέχοντες Καθηγητές Μουσικής και Μαθητές θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης από τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου.
  1. Καλούνται οι Διευθύνσεις των Σχολείων να προβούν στις σχετικές μετατροπές του ωρολογίου προγράμματος των συμμετεχόντων Καθηγητών Μουσικής, των οποίων επηρεάζεται το πρόγραμμα, ώστε να προσέλθουν έγκαιρα στην Ημερίδα.
    Τονίζεται ότι, σε καμία περίπτωση, δεν επιτρέπεται να χαθεί διδακτικός χρόνος και οι Καθηγητές Μουσικής θα πρέπει να εκπληρώσουν στο έπακρο τα διδακτικά τους καθήκοντα. Για τον σκοπό αυτό, παρακαλούνται οι Διευθύνσεις των Σχολείων να μεριμνήσουν ώστε οι Καθηγητές Μουσικής θα αναπληρώσουν τις χαμένες διδακτικές περιόδους της ημέρας διεξαγωγής της Ημερίδας σε εύθετο χρόνο.
  1. Οι συμμετέχοντες Μαθητές θα απαλλαγούν από τα πρωινά τους καθήκοντα την ημέρα διεξαγωγής της Ημερίδας, καθώς η διάρκειά της είναι μεγάλη και οι εργασίες της τελειώνουν πολύ αργά το βράδυ.
  1. Οι Δηλώσεις Συμμετοχής θα πρέπει να γίνουν σύμφωνα με τα ακόλουθα:
    • Οι Καθηγητές Μουσικής να αποστείλουν συμπληρωμένη τη Δήλωση Συμμετοχής Καθηγητή/τριας Μουσικής (βλ. Παράρτημα 1) στο τηλεομοιότυπο (φαξ) 22402398, μέσω της Γραμματείας του Σχολείου τους, μέχρι τις 13 Φεβρουαρίου 2017.
    • Οι Χορωδίες των Μουσικών Σχολείων να αποστείλουν τη Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Σχολείου (βλ. Παράρτημα 2) στο τηλεομοιότυπο (φαξ) 22402398, μέσω του Διευθυντή/τριας και της Γραμματείας του πρωινού τους Σχολείου, μέχρι τις 13 Φεβρουαρίου 2017.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800698 ή αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους Καθηγητές Μουσικής του Σχολείου σας.

Παράρτημα 1: Δήλωση Συμμετοχής Καθηγητή/τριας Μουσικής

Παράρτημα 2: Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Σχολείου