Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της λειτουργίας της Συντονιστικής Επιτροπής Αναλυτικών Προγραμμάτων (ΣΕΑΠ), υλοποιεί κατά την παρούσα σχολική χρονιά, το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης των Εκπαιδευτικών Προσχολικής Εκπαίδευσης, για την εφαρμογή του Αναθεωρημένου Αναλυτικού Προγράμματος Προσχολικής Εκπαίδευσης, 2016, από τριών (3) μέχρι έξι (6) ετών. Στο Πρόγραμμα αναμένεται να λάβουν μέρος εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε δημόσια και κοινοτικά νηπιαγωγεία.

Η Επιμόρφωση προσφέρεται σε εργάσιμο χρόνο (8:30-13:00) και καλύπτει επτά (7) θεματικές ενότητες ως ακολούθως:

• Γλωσσική Αγωγή
  • Μαθηματικά
  • Κοινωνικές Σπουδές
  • Φυσικές Επιστήμες
  • Μουσική Αγωγή
  • Προσωπική και Κοινωνική Συνειδητοποίηση
  • Συνδυασμένη εκμάθηση ξένης γλώσσας και περιεχομένου CLIL

Οι Νηπιαγωγοί που θα συμμετέχουν θα επιλέξουν να παρακολουθήσουν μία θεματική ενότητα. Η επιμόρφωση, για κάθε θεματική ενότητα, θα πραγματοποιηθεί σε τρεις τετράωρες συναντήσεις, όπως φαίνεται στο πιο κάτω Παράρτημα.

Επιπλέον, μικρότερες ομάδες Νηπιαγωγών (10-15 ατόμων η κάθε μία) θα δημιουργηθούν, σε προαιρετική βάση και θα έχουν πιο αυξημένες υποχρεώσεις, καθότι θα τύχουν συνεχούς και συστηματικής επιμόρφωσης από τον επιμορφωτή, για υλοποίηση πρακτικών εφαρμογών στις Σχολικές Μονάδες. Κάθε υποομάδα θα έχει τρεις (3) τουλάχιστον συναντήσεις με τον Επιμορφωτή, επιπρόσθετα από τις συναντήσεις της πρώτης φάσης, οι οποίες θα καθοριστούν αργότερα.

Σημειώνεται ότι οι Διευθύντριες/Βοηθοί Διευθύντριες και Διευθύνουσες διθέσιων και άνω νηπιαγωγείων ΔΕΝ θα λάβουν μέρος σε αυτό το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης. Για τα διευθυντικά στελέχη θα διευθετηθεί άλλο πλάνο επιμόρφωσης, για το οποίο θα δοθεί ενημέρωση σε μεταγενέστερο στάδιο.

Οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε Κοινοτικά Νηπιαγωγεία θα συμπεριληφθούν στο προσωπικό του Δημόσιου Νηπιαγωγείου, με το οποίο συστεγάζονται ή του πλησιέστερου Δημόσιου Νηπιαγωγείου. Επομένως, η Διεύθυνση του Δημόσιου Νηπιαγωγείου καλείται να ενημερώσει και τις εκπαιδευτικούς των Κοινοτικών Νηπιαγωγείων, για να δηλώσουν συμμετοχή στην επιμόρφωση.

Περαιτέρω, η Διεύθυνση κάθε Δημόσιου Νηπιαγωγείου καλείται να προβεί στις ακόλουθες διευθετήσεις:

1) Εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε μονοθέσια νηπιαγωγεία, θα πρέπει να προβούν στις απαραίτητες διευθετήσεις με την περιπατητική Νηπιαγωγό έτσι ώστε, όπου είναι δυνατόν, να παρακολουθήσουν ένα από τα προσφερόμενα Προγράμματα Επιμόρφωσης.

2) Στα τριθέσια και άνω Νηπιαγωγεία μπορούν να δηλώσουν μέχρι και δύο εκπαιδευτικοί νοουμένου, ότι η Διεύθυνση του Σχολείου θα διασφαλίσει την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Η δήλωση συμμετοχής για τις εκπαιδευτικούς που θα λάβουν μέρος στην επιμόρφωση, υποβάλλεται, με ευθύνη της Διευθύντριας κάθε Σχολικής Μονάδας, ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy), στον χώρο των ανακοινώσεων με τον τίτλο Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Προσχολικής Εκπαίδευσης στο Αναλυτικό Πρόγραμμα 2016-2017. Για την ηλεκτρονική υποβολή τα Δημόσια Νηπιαγωγεία να χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου. Δηλώσεις γίνονται δεκτές από 9 μέχρι τις 12 Ιανουαρίου 2017.

Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής Δήλωσης Συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα έχουν πρόσβαση στο Πρόγραμμα της Επιμόρφωσης της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Τονίζεται ότι δεν θα γίνουν δεχτά αιτήματα για αλλαγή της επαρχίας επιμόρφωσης.

Σημειώνεται, ότι λόγω του μεγάλου αριθμού εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στα Προγράμματα, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία Δήλωσης Συμμετοχής.

Ο κατάλογος συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. στις 13 Ιανουαρίου, 2017. Όσες Νηπιαγωγοί θα λάβουν μέρος στην επιμόρφωση θα πρέπει να έχουν μαζί τους το Αναλυτικό Πρόγραμμα Προσχολικής Ηλικίας (2016), από τριών (3) μέχρι και έξι (6) ετών.

Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για βοήθεια όσον αφορά στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Μαρία Χειμώνα στο τηλέφωνο 22402354.

Παράρτημα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής