Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, το Κέντρο Επιχειρηματικότητας CEDAR με τη στήριξη του Πανεπιστήμιου UCLan Cyprus, ενημερώνει για την έναρξη του Προγράμματος «Ιδεοδρόμιο».

Το Πρόγραμμα «Ιδεοδρόμιο», έχει ως σκοπό να προαγάγει τη δημιουργική και καινοτόμα σκέψη και την ανάπτυξη δεξιοτήτων, που σχετίζονται με τo μαθητικό επιχειρείν σε μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνασίων, Λυκείων, και Τεχνικών Σχολών) της Κύπρου. Στο πλαίσιο του Προγράμματος, περιλαμβάνονται επιμορφωτικές δράσεις, πραγματοποίηση ημερίδας και η διεξαγωγή του Διαγωνισμού Δημιουργικότητας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικής Ιδέας «Ιδεοδρόμιο».

α) Δηλώσεις συμμετοχής στο Πρόγραμμα και στον Διαγωνισμό «Ιδεοδρόμιο»

Δικαίωμα υποβολής ενδιαφέροντος, έχουν όλες οι σχολικές μονάδες Μέσης Γενικής και Μέσης και Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Οι αιτήσεις για συμμετοχή σχολείων, θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά στον ιστοχώρο του Π.Ι. www.pi-eggrafes.ac.cy. (κατηγορία: «Εξειδικευμένα σεμινάρια»), από τον Διευθυντή/ντρια του σχολείου.

Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων ενδιαφέροντος συμμετοχής, οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών καθώς και των Διευθυντών/Διευθυντριών, στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών (για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι) όπως επίσης και η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Με την υποβολή δήλωσης ενδιαφέροντος, ο/η Διευθυντής/τρια του σχολείου πρέπει να δηλώσει ονόματα εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στo Πρόγραμμα και θα αναπτύξουν την επιχειρηματική ιδέα με ομάδα μαθητών/τριων, Η δήλωση ενδιαφέροντος πρέπει να υποβληθεί το αργότερο μέχρι τις 10 Ιανουαρίου 2017. Υπεύθυνες για ενημέρωση του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού (Υ.Π.Π.), του Π.Ι. και του CEDAR, για οποιαδήποτε αλλαγή στα σχολεία τους, είναι οι Διευθύνσεις των σχολείων.

β) Επιμορφωτικές συναντήσεις, ημερίδα:

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2016 – 2017 προγραμματίζονται 2 (δύο) επιμορφωτικές δράσεις και μία ημερίδα. Η 1η επιμορφωτική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τις ακόλουθες ημερομηνίες:

Επαρχίες Ημερομηνία Επιμόρφωσης Χώρος Διεξαγωγής
Λεμεσού, Πάφου Παρασκευή, 13/1/2017 15:00 - 18:00 Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Λεμεσός
Λευκωσίας, Λάρνακας, Αμμοχώστου Σάββατο, 14/1/2017 10:00 - 13:00 UCLan Cyprus Λάρνακα

Η 2η επιμορφωτική συνάντηση θα διεξαχθεί τον Φεβρουάριο και σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν αργότερα.

γ) Διαγωνισμός «Ιδεοδρόμιο»

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει δύο κατηγορίες υποψηφιοτήτων. Στην πρώτη κατηγορία περιλαμβάνονται οι μαθητές/τριες Γυμνασίου και στη δεύτερη κατηγορία οι μαθητές/τριες Λυκείων και Τεχνικών Σχολών. Κάθε σχολείο θα μπορεί να λάβει μέρος στον διαγωνισμό με μέγιστο αριθμό δύο ομάδων. Ο ανώτερος αριθμός συμμετεχόντων σε κάθε ομάδα είναι τέσσερις μαθητές/τριες, οι οποίοι θα υποστηρίζονται από έναν επιβλέποντα καθηγητή/τρια τους. Κάθε ομάδα καλείται να υποβάλει μονοσέλιδη πρόταση (μέγεθος Α4, Arial 11) της επιχειρηματικής της ιδέας, με την στήριξη του εκπαιδευτικού της, μέχρι τις 7 Απριλίου 2017.

Οι τρεις καλύτερες επιχειρηματικές ιδέες κάθε κατηγορίας θα βραβευτούν ως εξής:

1. Βραβείο καινοτόμου επιχειρηματικής ιδέας
  2. Βραβείο κοινωνικής επιχειρηματικότητας
  3. Βραβείο πράσινης επιχειρηματικότητας

* Λεπτομέρειες σε σχέση με τα έπαθλα και χορηγούς των βραβείων θα δοθούν αργότερα.

Οι ομάδες που θα επιλεγούν για την τελική φάση του διαγωνισμού, θα κληθούν να παρουσιάσουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες στις αρχές Μαΐου 2017, στο Πανεπιστήμιο UClan Cyprus, όπου θα γίνει και η τελετή απονομής των βραβείων.

Τα σχολεία και οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα, θα λάβουν πιστοποιητικά συμμετοχής και όλες οι ομάδες των μαθητών θα λάβουν πιστοποιητικά εύφημου μνείας για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό.

Για περισσότερες πληροφορίες όσο αφορά το περιεχόμενο του Προγράμματος «Ιδεοδρόμιο», καθώς και όλες τις λεπτομέρειες για τον διαγωνισμό, μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης Facebook page του Κέντρου CEDAR, CEDAR.entrepreneurship. Μπορείτε επίσης να απευθύνεστε στον Δρα Ηλία Χατζηηλία, Διευθυντή του CEDAR, στο τηλέφωνο 24-694000 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και στη λειτουργό του Π.Ι. και συντονίστρια του Προγράμματος Επιμόρφωσης για την Επιχειρηματικότητα στην Εκπαίδευση, κ. Καλυψώ Απέργη, στο τηλέφωνο 22402374 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής