Το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (MIGS), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σας προσκαλούν στο τελικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «GEAR IPV II- Gender Equality Awareness Raising against Intimate Partner Violence», το οποίο υλοποιήθηκε από το 2014 έως το 2016 και χρηματοδοτήθηκε από το Πρόγραμμα «Daphne III» της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 21 Ιουνίου 2016 (9:30 π.μ.-13:30 μ.μ.) στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου (αίθουσα Π212+Π213).

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα του Προγράμματος και η Εθνική Έκθεση για το πρόβλημα της συντροφικής βίας στις εφηβικές σχέσεις. Οι σύνεδροι θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες από τη συμμετοχή τους σε επιμορφωτικά σεμινάρια εκπαιδευτικών και εργαστήρια ενημέρωσης μαθητών/τριών σε 5 σχολεία. Επιπρόσθετα, θα αναδειχθούν οι εμφάσεις του Προγράμματος που ήταν η επιμόρφωση εκπαιδευτικών σε θέματα στερεοτυπικών αντιλήψεων για τους ρόλους των δύο φύλων, ισότητας των φύλων και έμφυλης βίας στις σχέσεις των εφήβων, η παροχή της απαιτούμενης τεχνογνωσίας και η ανάπτυξη δεξιοτήτων για την υλοποίηση και αξιολόγηση βιωματικών εργαστηρίων ευαισθητοποίησης εφήβων σε σχολικό πλαίσιο, καθώς επίσης η ανάπτυξη δεξιοτήτων αναγνώρισης, διαχείρισης και κατάλληλης παραπομπής τυχόν περιστατικών κακοποίησης παιδιών και εφήβων.

Επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (τηλ.22842036, Ε-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Όσοι και όσες από εσάς επιθυμείτε να παρακολουθήσετε το Συνέδριο του Προγράμματος GEAR against IPV ΙΙ με τίτλο «Χτίζοντας Υγιείς Σχέσεις ανάμεσα στα Δύο Φύλα» θα πρέπει να δηλώσετε συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια». Σημειώνεται ότι η πλατφόρμα θα είναι ενεργοποιημένη για δηλώσεις έως τις 16 Ιουνίου 2016.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής