Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, καλείστε να ενημερώσετε τον/την εκπαιδευτικό του σχολείου σας που διδάσκει το μάθημα της εικαστικής αγωγής περισσότερες από τις μισές διδακτικές του περιόδους, να συμμετάσχει στην επιμορφωτική ημερίδα που θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 15 Απριλίου 2016 (Παγκόσμια Ημέρα Τέχνης), στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία από τις 8:00 – 17:30.

2. Στην ημερίδα θα συμμετέχουν δύο εισηγητές από το εξωτερικό και η γλώσσα επικοινωνίας θα είναι η Αγγλική. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της ημερίδας (Παράρτημα Α), καθώς και ο κατάλογος των συμμετεχόντων ανά επαρχία (Παράρτημα Β).

3. Η ημερίδα διεξάγεται στα πλαίσια του διετούς ευρωπαϊκού προγράμματος «CREARTE: Δημιουργικές Συνεργασίες Δημοτικών Σχολείων με Εικαστικούς Καλλιτέχνες». Το πρόγραμμα αναφέρεται στην προώθηση της συνεργασίας δημοτικών σχολείων και εικαστικών καλλιτεχνών μέσα από εκπαιδευτικές εφαρμογές στα πλαίσια της εικαστικής αγωγής.

4. Στο συγκεκριμένο ευρωπαϊκό πρόγραμμα συμμετέχουν ως εταίροι από την Κύπρο η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Οι υπόλοιποι εταίροι είναι:

- University of Porto, Πορτογαλία (συντονιστής του προγράμματος)

- European Regional Council of International Society for Education through Arts (InSEA)

- Goldsmith University, Ηνωμένο Βασίλειο

- Universidad de Jaen, Ισπανία και

- BUFF Film Festival, Σουηδία.

5. Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο ο/η συγκεκριμένος/η εκπαιδευτικός του σχολείου σας (όπως φαίνεται στο Παράρτημα Β) δεν μπορεί να συμμετάσχει στην ημερίδα, παρακαλούμε ενημερώστε απαραίτητα τον/τη Σύμβουλο Εικαστικής Αγωγής που είναι αρμόδιος/α για το σχολείο σας:

Σύμβουλος Τηλέφωνο
(από 12:30-14:30)
Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Νικολέτα Αυγουστή 99437551 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Φωτεινή Λάρκου 99304838 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Κύπρος Πισιαλής 99452361 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Παράρτημα Α

Παράρτημα Β