Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα «Σαλαμίνα της Κύπρου: Ιστορία και Αρχαιολογία από την Πρώιμη μέχρι την Ύστερη Αρχαιότητα». Η Ημερίδα, η οποία απευθύνεται σε Φιλολόγους Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 15 Απριλίου 2016, ώρα 08.30 – 13.30, στην Αίθουσα Διαλέξεων Β108, κτήριο Συμβουλίου–Συγκλήτου «Αναστάσιος Γ. Λεβέντης», στην Πανεπιστημιούπολη Αγλαντζιάς.

Στόχος της Ημερίδας είναι η περαιτέρω επιμόρφωση και ενίσχυση των Φιλολόγων στο εν λόγω θέμα, παράλληλα με την παρουσίαση των πορισμάτων του Συνεδρίου που διοργάνωσε το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου και το Τμήμα Αρχαιοτήτων με θέμα «Σαλαμίνα της Κύπρου: Ιστορία και Αρχαιολογία από την Πρώιμη μέχρι την Ύστερη Αρχαιότητα», στις 21–23 Μαΐου 2015, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους εκπαιδευτικούς, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Ημερίδα, θα γίνει μέσω του/της Διευθυντή/Διευθύντριας της κάθε σχολικής μονάδας ηλεκτρονικά, στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες, από τη Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2016 μέχρι και την Κυριακή, 10 Απριλίου 2016. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους. Το κάθε σχολείο μπορεί να συμμετάσχει με έναν ή δύο εκπαιδευτικούς, ώστε να καταστεί δυνατή η εκπροσώπηση όλων των σχολείων στην Ημερίδα. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Τρίτη, 12 Απριλίου 2016.

Σε όλους τους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Επισυνάπτεται το Πρόγραμμα της Ημερίδας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής