Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, στο πλαίσιο των εορτασμών για τα 50 χρόνια από την ίδρυσή του, διοργανώνει Εμβληματική Εκδήλωση τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015, στις 7:00 μ.μ., στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία.

Η εκδήλωση που απευθύνεται στο ευρύ κοινό, θα περιλαμβάνει χαιρετισμό από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, κ. Νίκο Αναστασιάδη, ομιλία από τον Υπουργό Παιδείας και Πολιτισμού, κ. Κώστα Καδή, καθώς και καλλιτεχνικό πρόγραμμα. Στον χώρο της εκδήλωσης θα παρουσιαστεί έκθεση με έργα τέχνης μαθητών Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Η ώρα προσέλευσης του κοινού στον χώρο θα είναι μέχρι τις 6.45 μ.μ. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης επισυνάπτεται.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε όσοι/ες επιθυμούν να παρακολουθήσουν την Εκδήλωση να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού στη διεύθυνση http://50chrona.moec.gov.cy/index.php/emv, από τις 17 Σεπτεμβρίου 2015 μέχρι τις 5 Οκτωβρίου 2015. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.