Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνει Ημερίδα με τίτλο «Υποστηρίζοντας Εκπαιδευτικούς και Σχολεία στο καθημερινό εκπαιδευτικό τους έργο: Εφαρμογές και Παραδείγματα από σχολεία της Κύπρου», ως επιστέγασμα της δράσης του για την Υποστήριξη της Επαγγελματικής Μάθησης των Εκπαιδευτικών μέσω Έρευνας - Δράσης, η οποία εφαρμόζεται από τη φετινή σχολική χρονιά, στο πλαίσιο των Σεμιναρίων σε Σχολική Βάση.

Η Ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο δράσης που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και την Κυπριακή Δημοκρατία και θα έχει ως αποδέκτες εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, που διδάσκουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Κύπρου. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 23 Μαΐου 2015, από τις 8.30 μέχρι τις 13.45, στο ξενοδοχείο Hilton Park στη Λευκωσία.

Η επιμορφωτική αυτή δράση συνδυάζει τη θεωρητική και πρακτική προσέγγιση και επιδιώκει να αναδείξει τη δυνατότητα υποστήριξης ενός σχολείου ή μιας ομάδας εκπαιδευτικών με τη μεθοδολογία της Έρευνας - Δράσης για διερεύνηση ενός ζητήματος που απασχολεί τους εκπαιδευτικούς. Στοχεύει αφενός να παρουσιάσει τον σχεδιασμό και αφετέρου την υλοποίηση της σχετικής δράσης για βελτίωση και αξιολόγηση από τα εμπλεκόμενα μέρη. Επιπλέον, θα διερευνηθούν οι δυνατότητες αξιοποίησης της μεθοδολογίας αυτής ως παρακαταθήκης για μελλοντική δράση. Η Ημερίδα περιλαμβάνει εισηγήσεις και παρουσιάσεις σχολείων και εκπαιδευτικών Προσχολικής, Δημοτικής και Μέσης εκπαίδευσης. Επιπρόσθετα, θα παρουσιαστούν δράσεις υποστήριξης εκπαιδευτικών της Μέσης εκπαίδευσης, μετά από επιμόρφωσή τους σε θέματα Φυσικών Επιστημών. Επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα της Ημερίδας.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, www.pi-eggrafes.ac.cy από τις 4 Μαΐου μέχρι τις 17 Μαΐου 2015. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 19 Μαΐου 2015. Τέλος, σημειώνεται ότι στους/στις εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν την Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής