Με επιτυχία διεξήχθηκαν στις 17 και 18 Νοεμβρίου 2014, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, βιωματικά σεμινάρια επιμόρφωσης για εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης που διδάσκουν Αγωγή Υγείας στη Δ΄, Ε΄ ή Στ΄ τάξη με τίτλο «Διδάσκοντας Συγκρουσιακά/Επίμαχα Θέματα».

Η Κύπρος, μέσω συνεργασίας μεταξύ του Γραφείο Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, συμμετέχει ως χώρα-εταίρος στο Pilot Project Scheme της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης «Ανθρώπινα Δικαιώματα και Δημοκρατία σε Δράση». Το Έργο στο οποίο συμμετέχει η Κύπρος έχει τίτλο «Teaching controversial issues – developing effective training for teachers and school leaders» και σε αυτό λαμβάνουν επίσης μέρος το Ηνωμένο Βασίλειο (συντονίστρια χώρα), η Ιρλανδία, το Μαυροβούνιο και η Ισπανία ως χώρες-εταίροι (partners). Στο project ως χώρες-συνέταιροι συμμετέχουν και η Αυστρία, η Αλβανία, η Γαλλία και η Σουηδία (associated partners).

Σκοπός του έργου είναι η αξιολόγηση του τρόπου με τον οποίο η διδασκαλία συγκρουσιακών/επίμαχων θεμάτων μπορεί να υποστηρίξει την εκπαίδευση για τη δημοκρατική πολιτότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Οι χώρες που λαμβάνουν μέρος ανέλαβαν τη δημιουργία και πιλοτική εφαρμογή ενός Προγράμματος Επιμόρφωσης για την ενδυνάμωση των δεξιοτήτων και της αυτοπεποίθησης των εκπαιδευτικών στη διδασκαλία συγκρουσιακών/επίμαχων θεμάτων στην τάξη, βασισμένου σε αποτελεσματικές αρχές και διαδικασίες. Η πιλοτική εφαρμογή του Προγράμματος Επιμόρφωσης θα γίνει σε δύο συναντήσεις σε κάθε χώρα, θα αξιολογηθεί και τα αποτελέσματα θα παρουσιαστούν σε Συνέδριο τον Μάρτιο του 2015.

Τα σεμινάρια συντόνισαν η Δρ Έλενα Παπαμιχαήλ (Σύμβουλος Αγωγής Υγείας και λειτουργός Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.) και Δρ Σούλα Ιωάννου (Γενική Συντονίστρια Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας). Σε αυτά συνέβαλαν ως ειδικοί σε θέματα εκπαίδευσης για τη δημοκρατική πολιτότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα ο Professor Hugh Starkey (Institute of Education, University of London) και ο Δρ Μιχαλίνος Ζεμπύλας (Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου). Στα σεμινάρια ήταν παρών και ο Συντονιστής του Pilot Projects Scheme, Mr Marc Hory, o οποίος είχε παράλληλες συναντήσεις με στελέχη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του Υπουργείου Παιδείας για ενδυνάμωση των σχέσεων με το Συμβούλιο της Ευρώπης και διερεύνηση περαιτέρω ευκαιριών για συνεργασία.

Λόγω της μεγάλης ζήτησης συμμετοχής, το σεμινάριο επαναλήφθηκε στις 6 Δεκεμβρίου, ενώ πρόκειται σύντομα να ανακοινωθούν και επιπρόσθετες ημερομηνίες για επανάληψη της διεξαγωγής του.

Περισσότερες πληροφορίες για το Έργο μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης: http://pjp-eu.coe.int/en/web/charter-edc-hre-pilot-projects/teaching-controversial-issues-developing-effective-training-for-teachers-and-school-leaders

img img img