Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το πρόγραμμα «Τηγανοκίνηση» συνεχίζεται σε παγκύπρια κλίμακα και τη φετινή χρονιά 2014-2015. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτελεί συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού (Παιδαγωγικό Ινστιτούτο) με τον μη-κυβερνητικό οργανισμό ΑΚΤΗ και επιδιώκει: α) να βοηθήσει τους μαθητές/τριες κατά τρόπο πειραματικό, αλλά και με οργανωμένες δραστηριότητες ενταγμένες στο Αναλυτικό Πρόγραμμα για την ΠΕ/ΕΑΑ να αντιληφθούν τη σημασία της ανακύκλωσης των τηγανελαίων ως παράγοντα προστασίας του περιβάλλοντος, αλλά και παραγωγής βιοντίζελ, β) να ενισχύσει τις περιβαλλοντικές δράσεις και παρεμβάσεις των σχολείων οικονομικά, ανάλογα με την ποσότητα των τηγανελαίων που θα συγκεντρωθεί από το κάθε σχολείο για ανακύκλωση. Σημειώνεται ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα το οποίο είναι ενταγμένο στο Αναλυτικό Πρόγραμμα της ΠΕ/ΕΑΑ, στη θεματική ενότητα απορρίμματα, ανταποκρίνεται και συνάδει με τον υπό έμφαση στόχο της χρονιάς για την «αειφόρο ανάπτυξη: Διαμορφώνουμε, πρασινίζουμε τα σχολεία μας βελτιώνουμε την ποιότητα ζωής μας».

Καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος τα σχολεία θα υποστηρίζονται από ειδικούς επιστήμονες του Μη-Κυβερνητικού Οργανισμού ΑΚΤΗ, καθώς και από την Ομάδα ΠΕ του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, οι οποίοι θα επισκέπτονται τα σχολεία μετά από επικοινωνία του σχολείου με τις αντίστοιχες ομάδες υποστήριξης.

Σημειώνεται ότι τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συνεχίσουν στο πρόγραμμα δεν χρειάζεται να αποστείλουν δήλωση συμμετοχής και μπορούν να ξεκινήσουν με δράσεις ενημέρωσης των μαθητών και των γονιών. Όσα σχολεία επιθυμούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα από την τρέχουσα σχολική χρονιά παρακαλούνται να συμπληρώσουν τη δήλωση συμμετοχής, που ακολουθεί. Οι δηλώσεις συμμετοχής να αποστέλλονται στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (τηλεομ: 22480505).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να επικοινωνήσετε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο με την Δρα Αραβέλλα Ζαχαρίου, Συντονίστρια ΠΕ/ΕΑΑ στο ΠΙ, στο τηλ. 22402352 ή με τον Δρα Μιχάλη Λοιζίδη, Διευθυντή του Κέντρου Μελετών και Έρευνας στο τηλ. 97870808.

Έντυπο δήλωσης συμμετοχής