Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει τη Φάση Α του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας 2014-2015 (Οκτώβριος 2014).

Η συγκεκριμένη φάση περιλαμβάνει κεντρικές επιμορφώσεις, σε παγκύπρια κλίμακα, για νηπιαγωγούς των Δημόσιων Νηπιαγωγείων και για εκπαιδευτικούς Δημόσιων και Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων που διδάσκουν στην Α′ τάξη, με θέμα: «Γλωσσική Εκπαίδευση - Εκπαίδευση στον Γραμματισμό: Ανάγνωση και Γραφή στην Πρώτη Δημοτικού». Ως εκ τούτου, στις περιπτώσεις των Δημοτικών Σχολείων, όπου λειτουργούν δύο κύκλοι, η συγκεκριμένη φάση αφορά μόνο στον Κύκλο Α (Κ.Α.).

Το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Α θα πραγματοποιηθεί με βάση το χρονοδιάγραμμα που επισυνάπτεται στο Παράρτημα. Στο εν λόγω Πρόγραμμα Επιμόρφωσης, κάθε Δημόσιο Νηπιαγωγείο θα εκπροσωπηθεί από μία/έναν νηπιαγωγό που διδάσκει σε προδημοτική τάξη και κάθε Δημοτικό Σχολείο (Δημόσιο και Ιδιωτικό), από μία/έναν εκπαιδευτικό, η/ο οποία/ος διδάσκει στην πρώτη τάξη. Σημειώνεται ότι τα σχολεία που θα συμμετάσχουν θα πρέπει να ορίσουν, σύμφωνα με τις ανάγκες και τα δεδομένα τους, την/τον εκπαιδευτικό, με την/τον οποία/ο θα εκπροσωπηθούν στην επιμορφωτική αυτή δράση. Ειδικά για τα μονοθέσια Δημόσια Νηπιαγωγεία υπογραμμίζεται ότι είναι απαραίτητο να γίνουν εκείνες οι διευθετήσεις, ώστε, με τις κατάλληλες διαφοροποιήσεις στο πρόγραμμα των επισκεπτριών νηπιαγωγών, να διασφαλιστεί τόσο η ομαλή λειτουργία τους όσο και η ασφάλεια των μαθητών/τριών.

Οργανωτικές λεπτομέρειες, αναφορικά με τη Φάση Α του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, περιλαμβάνονται στο Παράρτημα. Συγκεκριμένα, στο Παράρτημα παρουσιάζονται: α) το συνοπτικό χρονοδιάγραμμα του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Α, β) σχετική αναλυτική κατάσταση των Δημόσιων και των Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων που θα συμμετάσχουν και γ) σχετική αναλυτική κατάσταση των Δημόσιων Νηπιαγωγείων.

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τις/τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνονται στην παρούσα εγκύκλιο, περιλαμβανομένου του Παραρτήματος. Προσδοκάται ότι οι συμμετέχουσες/οντες θα ενημερώσουν τις/τους συναδέλφους των σχολικών τους μονάδων, γύρω από τα θέματα που θα αναδειχθούν/συζητηθούν στην επιμορφωτική αυτή δράση.

Παράλληλα, οι Διευθυντές/ντριες ή Διευθύνοντες/ουσες Δημόσιων ή Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων παρακαλείστε όπως ενημερώσετε τις/τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας ότι η ιστοσελίδα που αφορά στη Γλώσσα (βλ. http://www.schools.ac.cy/klimakio/Themata/Glossa/index.html) εμπλουτίζεται συνεχώς με υλικό, προς υποστήριξη του διδακτικού τους έργου, αναφορικά με όλες τις τάξεις (Α΄ - Στ΄).

Ανακοινώσεις για τυχόν αλλαγές, όσον αφορά στο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Α, θα αναρτώνται έγκαιρα στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy).

Εγκύκλιος και παραρτήματα