Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προγραμματίζει κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2014-2015, την προώθηση του θεσμού των Σεμιναρίων σε Σχολική Βάση. Ο θεσμός αυτός θεωρείται πολύ σημαντικός, λόγω του ότι ανταποκρίνεται άμεσα στις ανάγκες της σχολικής μονάδας, δίνοντας έμφαση στη σύνδεση μεταξύ θεωρίας και πράξης, καθώς και στην εφαρμογή διαφόρων δράσεων που στοχεύουν στην αναβάθμιση της ποιότητας του έργου του εκπαιδευτικού.

Ως εκ τούτου, θα διεξαχθούν δύο δίωρες ενημερωτικές συναντήσεις στις οποίες καλούνται να λάβουν μέρος οι Διευθυντές/ντριες ή εκπρόσωποι των σχολείων. Οι συναντήσεις αυτές θα διεξαχθούν ως ακολούθως: Στις 16 Σεπτεμβρίου 2014, στη Δημοσιογραφική Εστία στη Λευκωσία, για τα σχολεία των επαρχιών Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου και στις 17 Σεπτεμβρίου στο ξενοδοχείο St. Raphael στη Λεμεσό, για τις επαρχίες Λεμεσού και Πάφου. Οι δύο συναντήσεις θα διεξαχθούν από τις 12:00 μέχρι τις 14:00, ώστε να παρακωλυθεί στο ελάχιστο η ομαλή λειτουργία των σχολείων. Στις συναντήσεις θα γίνει περιγραφή βασικών πτυχών του θεσμού των Σεμιναρίων σε Σχολική Βάση. Συγκεκριμένα, θα παρουσιαστούν τα είδη των σεμιναρίων που προσφέρονται στα πλαίσια του θεσμού (ενημερωτικές συναντήσεις, βιωματικά εργαστήρια και υποστήριξη επαγγελματικής μάθησης). Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην υποστήριξη της επαγγελματικής μάθησης για ένα συμμετοχικό και συνεργατικό σχολείο μέσα από την έρευνα δράση. Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων, η δήλωση ενδιαφέροντος θα γίνει με ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας της κάθε σχολικής μονάδας ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), από τις 9 μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου.

Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, είναι απαραίτητο να προηγηθεί η εγγραφή, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Π.Ι. (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), των ατόμων που θα λάβουν μέρος στις συναντήσεις.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης ενδιαφέροντος

Αν χρειάζεστε βοήθεια για την εγγραφή σας μπορείτε να απευθύνεστε στο 22402370.
Για περαιτέρω πληροφορίες να απευθύνεστε στο 22402387.