Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνω ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προγραμματίζει, σε συνεργασία με το Τμήμα Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών και συγκεκριμένα με τον Καθηγητή Ανδρέα Βοσκό, τη διεξαγωγή έκτακτου Σεμιναρίου επιμόρφωσης για την Αρχαία Κυπριακή Γραμματεία στην επαρχία Πάφου. Η πραγματοποίηση των απογευματινών αυτών Σεμιναρίων αποτελεί συνέχεια ανάλογων σεμιναρίων που πραγματοποιήθηκαν, κατά την περασμένη σχολική χρονιά, σε Λευκωσία, Λεμεσό και ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου

Τα Σεμινάρια αυτά έχουν ως στόχο τη γνωριμία των εκπαιδευτικών με τις θεματικές του Ανθολογίου Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας και την αξιοποίησή τους στη μαθησιακή διαδικασία, τόσο στα φιλολογικά μαθήματα όσο και σε άλλα μαθήματα (διαθεματική προσέγγιση), καθώς και την ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν στην αρχαία πολιτισμική μας παράδοση και την εξεύρεση τρόπων σύνδεσής της με τη σύγχρονη πραγματικότητα.

Συγκεκριμένα, προγραμματίζεται η διεξαγωγή του εν λόγω Σεμιναρίου στις 15, 16 και 17 Σεπτεμβρίου 2014 από τις 15.30 – 18.30 μ.μ στο Λύκειο Α΄ Εθνάρχη Μακαρίου Γ.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα υποβάλουν την αίτηση συμμετοχής τους μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), από τις 8 Σεπτεμβρίου 2014 μέχρι τις 11 Σεπτεμβρίου 2014.

Στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Ηλεκτρονική υποβολή αίτησης συμμετοχής