Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του Προγράμματος «Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο», θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση, το Σάββατο 14 Ιουνίου 2014, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία (Λατσιά), από τις 9:30 μέχρι τις 13:30. Στόχος της εκδήλωσης είναι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα να ενημερώσουν για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου, να παρουσιάσουν τις δράσεις τους και να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι μαθητές θα πιστοποιηθούν ως Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο, ενώ θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής στους εκπαιδευτικούς και τα σχολεία που συμμετείχαν στην εν λόγω δράση.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, τα σχολεία που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα θα παρουσιάσουν τις δράσεις τους σε μια παρουσίαση πέντε λεπτών και μέσω της έκθεσης αφίσας που θα πραγματοποιηθεί στον χώρο της εκδήλωσης.

Είμαστε σίγουροι ότι, μέσα από την εκδήλωση και την παρουσίαση του Προγράμματος, θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε για τις δράσεις που μπορεί ένα σχολείο να υλοποιήσει, να πάρετε ιδέες για θέματα ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου στις σχολικές σας μονάδες και να ανταλλάξετε εισηγήσεις για την προώθηση του θέματος.

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την εκδήλωση, μπορούν να δηλώσουν το ενδιαφέρον για τη συμμετοχή τους μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, www.pi-eggrafes.ac.cy, από την Τρίτη 3 Ιουνίου 2014 μέχρι και την Τετάρτη 11 Ιουνίου 2014.

Επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα και σχετική πρόσκληση.

Εγκύκλιος, πρόγραμμα και πρόσκληση

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής