Με την ευκαιρία της διοργάνωσης στη Κύπρο του Διεθνούς Συνεδρίου για τις ξένες γλώσσες στις μικρές ηλικίες (cyteacyprus.blogspot.com), διοργανώνεται στις 26 Μαΐου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων «Σόλων Τριανταφυλλίδης» της Τράπεζας Κύπρου (Αγία Παρασκευή) στη Λευκωσία, ημερίδα για γονείς με θέμα «Ξένες Γλώσσες και Παιδί».

Η ημερίδα τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού και συνδιοργανώνεται από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, το Σύνδεσμο Εκπαιδευτικών Αγγλικής Κύπρου (CyTEA), το Βρετανικό Συμβούλιο, την Παγκύπρια Συνομοσπονδία Συνδέσμων Γονέων Προδημοτικής Εκπαίδευσης και την Παγκύπρια Σχολή Γονέων.

Η ημερίδα στοχεύει να ενημερώσει τους γονείς πάνω στο θέμα, να δώσει απαντήσεις σε απορίες και προβληματισμούς τους αλλά και να δώσει ιδέες για το πώς μπορούν οι γονείς να βοηθήσουν τα παιδιά τους.

Η ημερίδα περιλαμβάνει ομιλία με θέμα «Βοηθώντας το παιδί σας να γίνει εξαιρετικό στην εκμάθηση γλωσσών» από τη Δρα Caroline Linse (Queens University, Belfast) , και παρουσίαση του προγράμματος του Υπουργείου Παιδείας για τις ξένες γλώσσες στις μικρές ηλικίες από τη Δρα Σοφία Ιωάννου-Γεωργίου και εκπαιδευτικούς της Προδημοτικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι δωρεάν και είναι ανοικτή για κάθε ενδιαφερόμενο.

Παρακαλώ ενημερώστε τους γονείς του Σχολείου σας για την πιο πάνω ημερίδα.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της ημερίδας.

Εγκύκλιος και πρόγραμμα