Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης (ΥΣΕΑ) διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο:

«H συμβολή του/της καθηγητή/τριας ΣΕΑ στη σχολική ένταξη και κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών αιτητών ασύλου και δικαιούχων διεθνούς προστασίας»

Το σεμινάριο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Προσφύγων και την Κυπριακή Δημοκρατία. Παρακαλούμε θερμά όπως ενημερώσετε τους/τις καθηγητές/τριες ΣΕΑ ότι η παρουσία τους στο εν λόγω σεμινάριο είναι αναγκαία. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με το πιο κάτω πρόγραμμα:

Ημερομηνία Ώρες Σεμιναρίου Χώρος Εκπαίδευσης Καθηγητές ΣΕΑ
14/5/2014 8.00 – 4.00 Ξενοδοχείο «Curium Palace» Λεμεσού & Πάφου
15/5/2014 8.00 – 4.00 Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
16/5/2014 8.00 – 4.00 Πανεπιστήμιο UCLAN Λάρνακας & Αμμοχώστου

Η παρουσία των καθηγητών ΣΕΑ καθίσταται αναγκαία καθ’ όλη τη διάρκεια του σεμιναρίου λόγω της αναγκαιότητας ολοκλήρωσης του στο χρονικό πλαίσιο μιας μόνο μέρας.