Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, και σε συνέχεια προηγούμενων εγκυκλίων (Αρ. φακ. 7.7.09.16, ημερ. 25 Νοεμβρίου 2013 και Αρ. φακ. 7.7.09.16, ημερ. 4 Φεβρουαρίου 2014), σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει τη Φάση Γ του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας (Μάιος 2014).

Η συγκεκριμένη φάση περιλαμβάνει κεντρικές επιμορφώσεις, για διευθυντές/ντριες και εκπαιδευτικούς, σε παγκύπρια κλίμακα, με θέμα: «Γλωσσική Εκπαίδευση και Εκπαίδευση στον Γραμματισμό: Εστίαση σε ζητήματα διδασκαλίας και διδακτικής της γλώσσας».

Το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Γ θα πραγματοποιηθεί σε πέντε επαρχίες, τηρουμένου του χρονοδιαγράμματος που επισυνάπτεται στο Παράρτημα. Στο εν λόγω Πρόγραμμα Επιμόρφωσης, κάθε σχολική μονάδα θα εκπροσωπηθεί: α) στις Επαρχίες Λευκωσίας και Λεμεσού, σε διαφορετική ημερομηνία, από τον/τη Διευθυντή/ντρια και από έναν/μία εκπαιδευτικό και β) στις Επαρχίες Λάρνακας, Αμμοχώστου και Πάφου, την ίδια ημερομηνία αλλά σε διαφορετική ώρα, από τον/τη Διευθυντή/ντρια και έναν/μία εκπαιδευτικό. Σημειώνεται ότι κάθε σχολική μονάδα αναμένεται να ορίσει, σύμφωνα με τις ανάγκες και τα δεδομένα που την αφορούν, τον/την εκπαιδευτικό με τον/την οποίο/α θα εκπροσωπηθεί στην επιμόρφωση αυτή.

Οργανωτικές λεπτομέρειες, αναφορικά με τη Φάση Γ του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, περιλαμβάνονται στο Παράρτημα. Συγκεκριμένα, στο Παράρτημα παρουσιάζονται: α) το συνοπτικό χρονοδιάγραμμα του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Γ και β) σχετική αναλυτική κατάσταση.

Tο περιεχόμενο της Φάσης Γ, όπως και το περιεχόμενο των Φάσεων Α και Β του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, βασίζεται στο περιεχόμενο του «Κειμένου Πολιτικής» του Υ.Π.Π., με θέμα «Η Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας στο Δημόσιο Σχολείο», ημερ. 1 Οκτωβρίου 2013 (βλ.http://www.moec.gov.cy/anakoinoseis/2013/pdf/2013_10_01_didaskalia_neas_ellinikis_glossas_sto_dimosio_scholeio.pdf), καθώς επίσης και στο περιεχόμενο σχετικής ενημερωτικής εγκυκλίου της Δ.Δ.Ε. (Αρ. φακ.: 7.11.12.6.1, ημερ. 21 Νοεμβρίου 2013).

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνονται στην παρούσα εγκύκλιο, περιλαμβανομένου του Παραρτήματος. Προσδοκάται ότι ως Διευθυντές/ντριες, με τη συμμετοχή σας στη συγκεκριμένη επιμορφωτική δράση, θα λειτουργήσετε ως συντονιστές/τριες της προσπάθειας διάχυσης ιδεών γύρω από τη διδασκαλία και τη διδακτική της γλώσσας, με την παράλληλη αξιοποίηση των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στην επιμορφωτική αυτή δράση.

Παράλληλα, παρακαλείστε όπως ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας ότι η ιστοσελίδα που αφορά στη Γλώσσα (Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, βλ.http://www.schools.ac.cy/klimakio/Themata/Glossa/index.html) εμπλουτίζεται συνεχώς με υποστηρικτικό και επιμορφωτικό υλικό.

Ανακοινώσεις για τυχόν αλλαγές, όσον αφορά στο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Γ, θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy).

Εγκύκλιος και παράρτημα