Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας πληροφορούμε ότι στις 11 Απριλίου 2014, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:00μμ-19:00μμ, θα διεξαχθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κοινοτικού Συμβουλίου Βορόκληνης, εκπαιδευτική ημερίδα για παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού «Η λίμνη της Ορόκλινης». Η ημερίδα διεξάγεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, Υ.Π.Π. και το Τμήμα Περιβάλλοντος του Υ.Φ.Γ.Π.Π., στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Life – Oroklini.

Στόχος της εκπαιδευτικής ημερίδας είναι η παρουσίαση της εκπαιδευτικής βαλίτσας, που έχει παραχθεί στα πλαίσια του συγκεκριμένου προγράμματος και περιλαμβάνει ποικίλα εκπαιδευτικά εργαλεία που αφορούν στην γνωριμία και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για τη λίμνη της Ορόκλινης, ως σημαντικού υγροβιότοπου στον τόπο μας, όπως επίσης και στην κινητοποίηση και ενεργοποίησή τους για την προστασία και διατήρησή της.

Συγκεκριμένα πρόκειται να παρουσιασθούν τα πιο κάτω εκπαιδευτικά εργαλεία:

1. Πληροφοριακό υλικό για τη λίμνη της Ορόκλινης και τη βιοποικιλότητα της περιοχής σε μορφή PowerPoint,
  2. «Τηλεπαιχνίδι» γνώσεων σχετικό με τα είδη πτηνοπανίδας της Λίμνης,
  3. Επιτραπέζιο παιχνίδι μνήμης,
  4. Εικονογραφημένο παιδικό παραμύθι «Η Λίμνη»,
  5. Εκπαιδευτικές παιδαγωγικές προτάσεις για όλες τις τάξεις της Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Όλο το υλικό της εκπαιδευτικής βαλίτσας, στηρίζεται στα μαθησιακά αποτελέσματα της θεματικής ενότητας Βιοποικιλότητα, του Αναλυτικού Προγράμματος για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση/ Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη, όπως επίσης και στα μαθησιακά αποτελέσματα των διασυνδεόμενων με αυτήν ενοτήτων του προγράμματος σπουδών (π.χ. δάσος, νερό, πολιτισμός, αστική ανάπτυξη κ.λπ.).

Παράλληλα, και δεδομένης της σημασίας του υγροβιότοπου, ειδικοί επιστήμονες από την Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας, τον Πτηνολογικό Σύνδεσμο και το Τμήμα Περιβάλλοντος θα προβούν σε σύντομες τοποθετήσεις αναφορικά με τη σημασία του υδροβιότοπου της Ορόκλινης, τη βιοποικιλότητά του και τα είδη της πτηνοπανίδας που απαντώνται. Παρέμβαση για τα θέματα της βιοποικιλότητας και τη σημασία τους για την Κύπρο θα πραγματοποιήσει ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού κ. Κώστας Καδής, ο οποίος θα παραστεί στην ημερίδα (επισυνάπτεται το πρόγραμμα).

Οι Διευθυντές/τριες των Δημοτικών Σχολείων των Επαρχιών Λάρνακας και Αμμοχώστου παρακαλούνται όπως αποστείλουν 1 ή 2 εκπαιδευτικούς από το σχολείο τους για να παρακολουθήσουν την ημερίδα και να παραλάβουν την εκπαιδευτική βαλίτσα, η οποία θα παραχωρηθεί στα σχολεία δωρεάν.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετέχουν στην εκπαιδευτική ημερίδα, καλούνται να συμπληρώσουν το έντυπο συμμετοχής που ακολουθεί και να το αποστείλουν, με τηλεομοιότυπο (22480505), στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Σημειώνεται, ότι είναι σημαντική η αποστολή του εντύπου συμμετοχής, γιατί ανάλογα με τις δηλώσεις συμμετοχής θα υπολογισθεί και ο αριθμός των εκπαιδευτικών βαλιτσών, που θα μεταφερθούν στο χώρο. Στους/Στις εκπαιδευτικούς που θα συμμετέχουν στην εκπαιδευτική ημερίδα θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Για οποιεσδήποτε άλλες διευκρινίσεις και πληροφορίες σε σχέση με την εκπαιδευτική ημερίδα μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, Συντονίστρια ΠΕ/ΕΑΑ, στο τηλ. 22402352.

Εγκύκλιος, πρόγραμμα και έντυπο δήλωσης συμμετοχής