Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι για πέμπτη συνεχή χρονιά πραγματοποιούνται οι εκδηλώσεις για τις κλιματικές αλλαγές. Οι συγκεκριμένες εκδηλώσεις εντάσσονται στην παγκόσμια εκστρατεία για την Ώρα της Γης, όπου όλες οι χώρες, στις 29 Μαρτίου 2014, θα οργανώσουν σειρά εκδηλώσεων, με στόχο τη διάδοση του μηνύματος για την προστασία του πλανήτη, τη διατήρηση των φυσικών πόρων και την αντιμετώπιση των κλιματικών αλλαγών.

Στην Κύπρο οι συγκεκριμένες εκδηλώσεις έχουν τεθεί υπό την αιγίδα του Γραφείου της Επιτρόπου Περιβάλλοντος και θα διεξαχθούν με τη συνεργασία των Υπουργείων Παιδείας και Πολιτισμού, Γεωργίας Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος, την Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων, την Ομοσπονδία Περιβαλλοντικών Οργανώσεων, τον Οργανισμό Νεολαίας και μια πλειάδα εθελοντικών οργανώσεων.

Συγκεκριμένα, στις 29 Μαρτίου 2014, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:00πμ - 13:00μμ θα διεξαχθεί πρωινή εκδήλωση στο πάρκο δίπλα από το Προεδρικό Μέγαρο. Η εκδήλωση θα είναι ανοικτή για το κοινό και κατά τη διάρκειά της θα διεξαχθούν βιωματικά εργαστήρια από διάφορους φορείς και μη-κυβερνητικούς οργανισμούς.

Το βράδυ στις 29 Μαρτίου 2014 θα διεξαχθεί επίσημη εκδήλωση στο Προεδρικό Μέγαρο, η οποία επίσης είναι ανοικτή για το κοινό. Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 19:45μμ - 20:30μμ και θα περιλαμβάνει ένα μικρό τελετουργικό από τη χορωδία του Μουσικού Λυκείου Λευκωσίας και σύντομη ομιλία από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με συμβολικό σβήσιμο των φώτων για μία ώρα.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τους/τις μαθητές/τριες για τη διεξαγωγή των πιο πάνω εκδηλώσεων, όπως επίσης να τους ενθαρρύνετε να συμμετέχουν με τους γονείς τους. Σημειώνεται ότι η συμμετοχή των μαθητών/τριών είναι προαιρετική και σε εθελοντική βάση.