Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προγραμματίζει σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης Ημερίδα με θέμα «Ο Κώστας Μόντης συναντά άλλους Έλληνες ποιητές». Η ημερίδα -η οποία συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο της Ε.Ε.- θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 5 Απριλίου 2014 (8:30-13:00), στη Λευκωσία, στο ξενοδοχείο Hilton Park.

Βασικός σκοπός της Ημερίδας είναι η ανάδειξη διακειμενικών συσχετίσεων στο έργο του Κώστα Μόντη. Οι Καθηγητές από το Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, Μιχάλης Πιερής, Παντελής Βουτουρής και Αφροδίτη Αθανασοπούλου θα εμβαθύνουν στην ποίηση και την ποιητική του Κ. Μόντη και θα αναλύσουν τον διάλογο που αναπτύσσει με άλλους καταξιωμένους Έλληνες λογοτέχνες. Επιπρόσθετα, στο πλαίσιο της Ημερίδας θα απονεμηθούν τα βραβεία του Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής «2014- Έτος Μόντη», σύμφωνα με τον οποίο οι μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων κλήθηκαν να δημιουργήσουν ποιήματα με τον τρόπο και το ύφος των Στιγμών του Κώστα Μόντη (Αρ. Φακ. 7.24.01/13, ημερ. 13/1/14).

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες, από τις 18 μέχρι και τις 30 Μαρτίου 2014. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στις 2 Απριλίου 2014. Στα άτομα που θα παρακολουθήσουν την Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του συνεδρίου θα ανακοινωθεί σύντομα στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου www.pi.ac.cy.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθούν άμεσα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής