Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα-το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης-προσφέρει Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τους Μάχιμους Εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της εφαρμογής των Αναλυτικών Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας με τίτλο «Πρακτικές εφαρμογές δραστηριοτήτων για δείκτες επιτυχίας σχετικά με τη διαφορετικότητα, από το νέο εγχειρίδιο Αγωγής Υγείας 'Ανακαλύπτοντας τον Ελέφαντα' (ενότητα 3.3)».

Η επιμόρφωση θα προσφερθεί σε εργάσιμο χρόνο (8:30π.μ. - 1:00μ.μ.) όπως φαίνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ. Η διάρκεια της επιμόρφωσης είναι μία συνάντηση. Στην επιμόρφωση θα συμμετάσχει ένας/μια εκπαιδευτικός από κάθε σχολική μονάδα, ο οποίος/η οποία θα επιλεγεί από τη Διεύθυνση του σχολείου. Είναι προτιμότερο ο/η εκπαιδευτικός να είναι υπεύθυνος/η δάσκαλος/α τάξης, που διδάσκει το μάθημα της Αγωγής Υγείας.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και στη συνέχεια να ορίσετε και να δηλώσετε τον/την εκπαιδευτικό που θα παρακολουθήσει το Σεμινάριο. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, με ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας κάθε σχολικής μονάδας, μέσω της ιστοσελίδας του Π.Ι, www.pi-eggrafes.ac.cy, (Δήλωση παρακολούθησης στην κατηγορία «Αναλυτικά Προγράμματα»), αφού προηγηθεί η εγγραφή ως χρήστη του/της Διευθυντή/ντριας (εάν δεν έχει γίνει στο παρελθόν) και η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων του/της εκπαιδευτικού που θα λάβει μέρος (π.χ. αλλαγή διεύθυνσης ή σχολείου). Σε διαφορετική περίπτωση ο/η Διευθυντής/τρια δεν θα μπορεί να προχωρήσει με τη δήλωση.

Οι ηλεκτρονικές δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται από τις 23 Ιανουαρίου μέχρι τις 4 Φεβρουαρίου 2014.

Η διαδικασία, μετά την είσοδο του/της Διευθυντή/ντριας ως χρήστη στην ιστοσελίδα, έχει ως ακολούθως:

1. Υποβολή Δήλωσης Παρακολούθησης Προγράμματος στην κατηγορία «Αναλυτικά Προγράμματα», με τίτλο «Πρακτικές εφαρμογές δραστηριοτήτων για δείκτες επιτυχίας σχετικά με τη διαφορετικότητα από το νέο εγχειρίδιο Αγωγής Υγείας 'Ανακαλύπτοντας τον Ελέφαντα' (ενότητα 3.3)»
  2. Επιλογή ημερομηνίας και χώρου επιμόρφωσης
  3. Επιλογή σχολείου και χρήση κωδικού παραγγελίας βιβλίων του σχολείου
  4. Επιλογή, από τον κατάλογο που εμφανίζεται, του/της εκπαιδευτικού του σχολείου που θα παρακολουθήσει το σεμινάριο κατά τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής δήλωσης συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση στα σεμινάρια της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το οποίο έχει την ευθύνη υλοποίησης της επιμόρφωσης για τα Αναλυτικά Προγράμματα, δεν θα δεχθεί καμία αίτηση αλλαγής της επαρχίας επιμόρφωσης. Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για περαιτέρω βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων, μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Ήβη Γεωργίου, στο τηλέφωνο 22 402370.

Εγκύκλιος και παράρτημα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής