Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στο πλαίσιο της υλοποίησης του Προγράμματος των μη-συμβατικών πόρων που εφαρμόζεται στην Κύπρο από τον Διεθνή Οργανισμό Global Water Partnership Mediterranean, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου και το Μεσογειακό Γραφείο Περιβάλλοντος έχει ετοιμάσει το εκπαιδευτικό υλικό «Αποστολή Νερό». Για την παρουσίαση και δωρεάν διάθεση του υλικού στα σχολεία πρόκειται να διεξαγάγει δύο εκπαιδευτικές συναντήσεις. Για τις επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου η συνάντηση θα διεξαχθεί στις 28 Ιανουαρίου 2014, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, στις 15:30-18:00 και για τις επαρχίες Λεμεσού και Πάφου η συνάντηση θα διεξαχθεί στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό στις 15:30-18:00. Τα σεμινάρια αφορούν σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής (κυρίως Ε΄ και Στ΄ τάξης) και Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης (Γυμνασιακός Κύκλος).

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο απευθύνεται στους/στις μαθητές/τριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης του Δημοτικού και στους μαθητές/τριες του Γυμνασιακού κύκλου μπορεί να αξιοποιηθεί ποικιλοτρόπως από τα σχολεία: είτε στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος για την ΠΕ/ΕΑΑ είτε με τη μορφή αυτόνομων περιβαλλοντικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων για το νερό, είτε ως συμπληρωματικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο πλαίσιο των διαφόρων μαθημάτων. Σημειώνεται ότι για τη Δημοτική Εκπαίδευση το εκπαιδευτικό υλικό έχει διαμορφωθεί με γνώμονα τα μαθησιακά αποτελέσματα της θεματικής ενότητας «Νερό» του Αναλυτικού Προγράμματος για την ΠΕ/ΕΑΑ, με στόχο να ενισχύσει τον εκπαιδευτικό στη μαθησιακή διαδικασία.

Αναπτύχθηκε με βάση τις αρχές της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΕΑΑ) και φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα ευέλικτο εργαλείο στα χέρια των εκπαιδευτικών που στοχεύουν να αναπτύξουν τη φαντασία, την περιέργεια, τη δημιουργικότητα, την παρατήρηση, τις δεξιότητες και τις γνώσεις των μαθητών/τριών τους αναφορικά με την αειφόρο διαχείριση του νερού, καθώς και να προωθήσουν μία υπεύθυνη στάση ως προς την κατανάλωσή του.

Το υλικό περιλαμβάνει δέκα (10) παιδαγωγικές προτάσεις η καθεμιά από τις οποίες περιλαμβάνει α) το θεωρητικό μέρος για αξιοποίησή του κυρίως από τον/την εκπαιδευτικό, β) τις οδηγίες εφαρμογής της και το Φύλλο Εργασίας (ΦΕ) που μπορεί να αναπαραχθεί για κάθε μαθητή/τρια, γ) τα απαραίτητα μέσα & υλικά και δ) χρήσιμες ιστοσελίδες και ιδέες για προεκτάσεις τους.

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών σεμιναρίων θα παρουσιασθεί:

• το Πρόγραμμα των μη-συμβατικών υδατικών πόρων
  • το παραγόμενο εκπαιδευτικό υλικό,
  • η διασύνδεσή του με το Αναλυτικό Πρόγραμμα
  • ιδέες και προτάσεις αξιοποίησής του στο σχολείο
  • το σύστημα του γκρίζου νερού (επισυνάπτεται το πρόγραμμα του σεμιναρίου).

Όσοι εκπαιδευτικοί θα λάβουν μέρος/θα συμμετάσχουν στο σεμινάριο, θα παραλάβουν το εκπαιδευτικό πακέτο δωρεάν, όπως επίσης όλες τις παρουσιάσεις της συνάντησης, καθώς και πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολείων να ενθαρρύνουν τη συμμετοχή ενός τουλάχιστον εκπαιδευτικού από το σχολείο τους, ο οποίος θα παραστεί, θα ενημερωθεί και θα παραλάβει το υλικό, λειτουργώντας συνάμα ως πυρήνας ενημέρωσης για το σχετικό θέμα στην υπόλοιπη σχολική μονάδα.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο σεμινάριο παρακαλούνται να συμπληρώσουν το έντυπο συμμετοχής που ακολουθεί την εγκύκλιο και το πρόγραμμα και να το αποστείλουν στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στο τηλεομοιότυπο 22480505, φ/δι κ. Αραβέλλας Ζαχαρίου. Καταληκτική ημερομηνία αποστολής των εντύπων συμμετοχής στο σεμινάριο είναι η 27η Ιανουαρίου 2014. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων στα σεμινάρια είναι 60 άτομα για κάθε συνάντηση.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες ή διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, Συντονίστρια Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη, στο τηλ. 22402352 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Εγκύκλιος, πρόγραμμα και δήλωση συμμετοχής