Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ανακοινώνει πως το Πρόγραμμα Εισαγωγικής Επιμόρφωσης Νεοεισερχομένων Εκπαιδευτικών που προσφερόταν τα τελευταία πέντε χρόνια, αλλάζει μορφή από την τρέχουσα σχολική χρονιά. Συγκεκριμένα το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προχωρεί στην προσφορά του νέου Προγράμματος Επιμόρφωσης, «Πρόγραμμα Ενδυνάμωσης και Επαγγελματικής Ανάπτυξης των Νεοεισερχόμενων Εκπαιδευτικών», το οποίο θα ξεκινήσει να προσφέρεται από τον Ιανουάριο του 2014. Το νέο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης διαφοροποιείται από το προηγούμενο ως προς το ότι: (α) καταργείται η παροχή ωρών απαλλαγής για Νεοεισερχόμενους και Μέντορες Εκπαιδευτικούς και (β) οι εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων, που θα συμμετέχουν στο Πρόγραμμα δεν θα κληθούν να παρακολουθήσουν κεντρικές επιμορφώσεις, αλλά θα στηρίζονται οι προσπάθειές τους από Λειτουργούς του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (Π.Ι.) με επισκέψεις στο χώρο του σχολείου, όπως και με σύγχρονη και ασύγχρονη επικοινωνία καθόλη τη διάρκεια του Προγράμματος.

Αναλυτικότερα, ο βασικός σκοπός του Προγράμματος είναι η παροχή στους Νεοεισερχόμενους Εκπαιδευτικούς (0-4 χρόνια υπηρεσίας) ευκαιριών επαγγελματικής ανάπτυξης, μέσω της αλληλεπίδρασης με άλλους εκπαιδευτικούς διαφορετικών επιπέδων εμπειρίας.

Οι εκπαιδευτικοί θα εμπλακούν στον σχεδιασμό και στην υλοποίηση ενός σχεδίου δράσης, με τη στήριξη των Λειτουργών του Π.Ι., σχέδιο το οποίο θα βασίζεται στις πραγματικές ανάγκες των Νεοεισερχομένων σε επίπεδο σχολείου και τάξης. Απώτερος στόχος θα είναι η συμμετοχή και η εμπλοκή, όπου αυτό είναι εφικτό, ολόκληρης της σχολικής μονάδας στη βάση του σχεδίου δράσης που θα καταρτιστεί.

Οι συμμετέχοντες στο Πρόγραμμα θα τηρούν έντυπα/εργαλεία επαγγελματικής ανάπτυξης και αναστοχασμού, στη βάση των οποίων θα παρέχεται ανατροφοδότηση κατά τη διάρκεια των επισκέψεων των Λειτουργών του Π.Ι. Τονίζεται ότι τα εργαλεία αυτά θα αξιοποιούνται για σκοπούς διαμορφωτικής αξιολόγησης της εφαρμογής του Προγράμματος και όχι των συμμετεχόντων σε αυτό.

Για την τρέχουσα σχολική χρονιά, στο Πρόγραμμα Ενδυνάμωσης και Επαγγελματικής Ανάπτυξης των Νεοεισερχόμενων Εκπαιδευτικών θα λάβουν μέρος τα σχολεία, όπως αυτά παρουσιάζονται στο Παράρτημα Α. Τα εν λόγω σχολεία συμμετείχαν στο Σεμινάριο Μικρής Διάρκειας που πραγματοποιήθηκε από τις 27 μέχρι τις 29 Νοεμβρίου 2013 στο πλαίσιο του Προγράμματος PESTALOZZI του Συμβουλίου της Ευρώπης, με θέμα «Enhancing sustainable democratic culture at schools: Empowering teachers through mentoring and action research processes» (βλπ. Εγκύκλιος Αρ. Φακ. 4.17.04.12, ημερ. 3/12/2013).

Πέραν όμως των συγκεκριμένων σχολικών μονάδων, καλούνται να δηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Πρόγραμμα οποιεσδήποτε άλλες σχολικές μονάδες το επιθυμούν, στις οποίες φυσικά εργάζονται Νεοεισερχόμενοι Εκπαιδευτικοί. Διευκρινίζεται πως δεν είναι απαραίτητο για μια σχολική μονάδα που θέλει να λάβει μέρος να στελεχώνεται από μέντορες εκπαιδευτικούς, που έχουν ήδη επιμορφωθεί στο Πρόγραμμα Εισαγωγικής Επιμόρφωσης.

Οι δηλώσεις συμμετοχής στο Πρόγραμμα θα γίνονται με τη συμπλήρωση της αίτησης συμμετοχής, που βρίσκεται στο Παράρτημα Β, από τον/την Διευθυντή/ρια του σχολείου. Στο έντυπο που θα σταλεί ζητείται να σημειωθεί πέρα από το όνομα του νεοεισερχόμενου εκπαιδευτικού και το όνομα έμπειρου εκπαιδευτικού που θα μπορούσε να αναλάβει καθήκοντα υποστηρικτή της δράσης. Οι αιτήσεις θα πρέπει να αποστέλλονται στο τηλεομοιότυπο 22402398, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2014. Σημειώνεται πως τα επιπρόσθετα σχολεία τα οποία θα επιλεγούν να συμμετέχουν στο Πρόγραμμα θα είναι 4 (2 σχολικές μονάδες από τη Δημοτική Εκπαίδευση και 2 από τη Μέση Εκπαίδευση). Τονίζεται ότι, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με κριτήριο την ημερομηνία και ώρα παραλαβής της αίτησης.

Θα ακολουθήσει ανακοίνωση με τον τελικό κατάλογο των σχολείων που θα συμμετέχουν, μετά την προθεσμία υποβολής δηλώσεων συμμετοχής.

Παράρτημα Α΄: Κατάλογος σχολείων

Παράρτημα Β΄: Έντυπο υποβολής δήλωσης συμμετοχής