Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, το Τμήμα Κλασικής Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, το Τμήμα Κλασικών Σπουδών και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Κύπρου, τον Σύνδεσμο Ελλήνων Κυπρίων Φιλολόγων (ΣΕΚΦ – ΟΕΛΜΕΚ) και τον Σύνδεσμο Ελλήνων Φιλολόγων Κύπρου «Στασίνος» διοργανώνουν το ΙΗ΄ Συμπόσιο Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας. Το Συμπόσιο θα διεξαχθεί την Πέμπτη 27 Μαρτίου 2014, από τις 8:00 μέχρι τις 13:30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Παγκυπρίου Γυμνασίου στη Λευκωσία και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς από τη Μέση Γενική και Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση, στους οποίους θα παραχωρηθεί από τις αντίστοιχες Διευθύνσεις άδεια απουσίας από το σχολείο.

Το Συμπόσιο θα περιλαμβάνει επιστημονικές εισηγήσεις από τον καθηγητή κ. Ανδρέα Βοσκό, από μεταπτυχιακούς φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και παρουσιάσεις εκπαιδευτικών με συμμετοχή μαθητών/τριών για τρόπους αξιοποίησης του Ανθολογίου Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας κατά τη διδασκαλία ποικίλων μαθημάτων στα σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης.

Η Οργανωτική Επιτροπή καλεί τα σχολεία Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής/Επαγγελματικής Εκπαίδευσης να συμμετάσχουν στο Συμπόσιο με τους ακόλουθους τρόπους:

α) διαθεματικές εργασίες (τύπου project) – μικρές έρευνες

β) μουσικές συνθέσεις εμπνευσμένες από το θεματολόγιο της Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας

γ) δρώμενα

ε) κατασκευές

στ) αφίσες, εικαστικές συνθέσεις κ.λπ.

Κάθε εργασία που θα παρουσιαστεί στο ΙΗ΄ Συμπόσιο θα πρέπει να έχει διάρκεια 15΄. Ένας πρώτος τίτλος της προτεινόμενης εργασίας θα πρέπει να αποσταλεί (βλ. επισυναπτόμενο έντυπο) μέχρι τις 20/1/2014 στο τηλεομοιότυπο 22480505, υπόψη της δρος Ειρήνης Ροδοσθένους, λειτουργού του Π.Ι.. Η πιο πάνω ημερομηνία θα τηρηθεί αυστηρά. Τονίζεται ότι καμιά εργασία δεν θα γίνεται δεκτή εκπρόθεσμα.

Μετά τη δήλωση ενδιαφέροντος με την υποβολή προτάσεων από τα σχολεία για συμμετοχή στο Συμπόσιο, η Οργανωτική Επιτροπή θα προχωρήσει στην αξιολόγηση των προτάσεων. Λειτουργοί του Π.Ι. θα είναι σε συνεχή επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστούν.

Κάποιες από τις εργασίες αυτές είναι δυνατόν να αξιοποιηθούν είτε κατά την Τελετή Έναρξης /Λήξης είτε για τη διακόσμηση του χώρου διεξαγωγής του Συμποσίου.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας ότι η Οργανωτική Επιτροπή του Συμποσίου καλεί όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συμπόσιο, είτε ως σύνεδροι είτε με εισήγησή τους να επιβεβαιώσουν το ενδιαφέρον τους, στο έντυπο πoυ προαναφέρθηκε.

Η δήλωση ενδιαφέροντος για τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο Συμπόσιο θα γίνει με ευθύνη του Διευθυντή της κάθε σχολικής μονάδας ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), από τις 17 Φεβρουαρίου 2014 μέχρι τις 17 Μαρτίου 2014. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους.

Στην ηλεκτρονική δήλωση για συμμετοχή στο Συμπόσιο θα ζητηθεί από τα ενδιαφερόμενα σχολεία, μέσω του Διευθυντή του σχολείου, να δηλώσουν μέχρι δύο εκπαιδευτικούς που θα τα εκπροσωπήσουν. Παρακαλούνται οι διευθύνσεις των σχολείων όπως ενθαρρύνουν τους εκπαιδευτικούς (όχι μόνο φιλολόγους αλλά και από άλλες ειδικότητες) που δεν έχουν παρακολουθήσει μέχρι τώρα Συμπόσιο Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας να συμμετέχουν στη φετινή διοργάνωση. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα ανακοινώσει έγκαιρα τους εκπαιδευτικούς που θα λάβουν μέρος στο Συμπόσιο.

Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, είναι απαραίτητη η εγγραφή, ως χρηστών, των εκπαιδευτικών που θα λάβουν μέρος στο Συμπόσιο, καθώς και των Διευθυντών τους στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Π.Ι. (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), αν η εγγραφή αυτή δεν έχει γίνει μέχρι τώρα.

Ευελπιστούμε στη θετική σας ανταπόκριση για την επιτυχία του Συμποσίου.