Το Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας και Αξιολόγησης (ΚΕΕΑ), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης έχουν προχωρήσει και φέτος στη δημιουργία Πλατφόρμας (ηλεκτρονικής βάσης δεδομένων) με σκοπό τη μηχανογράφηση συγκεκριμένων στοιχείων των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης των σχολείων Δημοτικής Εκπαίδευσης. Τα στοιχεία αυτά θα χρησιμοποιηθούν από το ΚΕΕΑ για τους σκοπούς του Προγράμματος Λειτουργικού Αλφαβητισμού (ΠΛΑ).

Για να εισέλθετε στην Πλατφόρμα, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του ΠΛΑ (http://www.pi.ac.cy/keea/literacy) και επιλέξτε το σύνδεσμο «Πλατφόρμα Γ΄ τάξης», που βρίσκεται στα αριστερά. Ακολούθως επιλέξτε το όνομα του σχολείου σας και καταχωρίστε τον μυστικό κωδικό αριθμό 1 (ΑΛΦΧΧΧΧΧΧ), ο οποίος σας έχει ήδη αποσταλεί ταχυδρομικώς από το ΚΕΕΑ τον Σεπτέμβριο 2013. Ο κωδικός αυτός θα ισχύει για όλη τη σχολική χρονιά τόσο για σκοπούς πρόσβασης και καταχώρισης των στοιχείων των μαθητών/τριών στην Πλατφόρμα, όσο και για την ενημέρωση των σχολείων για τα αποτελέσματα του ΠΛΑ.

Η Πλατφόρμα θα είναι ανοιχτή από την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2013 και η συμπλήρωση των στοιχείων όλων των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης θα πρέπει να ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014.

Παρακαλούμε να δοθεί η δέουσα προσοχή, τόσο στην πλήρη και ορθή συμπλήρωση των στοιχείων, καθώς και στην τήρηση των διαδικασιών που αφορούν στην προστασία των προσωπικών δεδομένων των μαθητών/τριών.

Σας υπενθυμίζουμε ότι στην ιστοσελίδα του Προγράμματος μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα, αλλά και αναλυτικές οδηγίες για τη συμπλήρωση των στοιχείων των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης στην Πλατφόρμα (στο μενού «Διεξαγωγή Έρευνας» επιλέξτε τον σύνδεσμο «Έντυπα/Οδηγίες»). Ωστόσο, σε περίπτωση που, κατά την καταχώριση των στοιχείων των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης στην Πλατφόρμα, προκύψουν απορίες και ερωτήματα, παρακαλούμε όπως επικοινωνείτε με το ΚΕΕΑ ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Προγράμματος (στην πρώτη σελίδα επιλέξτε το σύνδεσμο «Αναφορά Προβλημάτων», που βρίσκεται στα αριστερά).

Τέλος, σας πληροφορούμε ότι τα δοκίμια των Ελληνικών και Μαθηματικών του ΠΛΑ για τους μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης, θα σταλούν στις σχολικές μονάδες από το ΚΕΕΑ περίπου στα μέσα Φεβρουαρίου 2014.

Είμαστε σίγουροι πως θα υπάρξει η κατάλληλη συνεργασία, ώστε αυτό το πολύ σημαντικό Πρόγραμμα να επιτελέσει με απόλυτη επιτυχία τους στόχους του.

1 Ο κωδικός ισχύει τόσο για το Πρόγραμμα Λειτουργικού Αλφαβητισμού της Γ’ τάξης όσο και της Στ΄ τάξης.