Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, και σε συνέχεια εγκυκλίου (Αρ. φακ. 7.7.09.16, ημερ. 31 Οκτωβρίου 2013), σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει τη Φάση Α του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

Η συγκεκριμένη φάση περιλαμβάνει δίωρη επιμορφωτική δράση (από τις 11:00 ακριβώς μέχρι τις 13:05), η οποία οργανώνεται μέσω δικτύωσης σχολείων, που αφορά ειδικά στη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας τη σχολική χρονιά 2013-2014. Αναλυτικότερα, η συγκεκριμένη φάση περιλαμβάνει συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων με τους/τις συμμετέχοντες/ουσες εκπαιδευτικούς, στη βάση του «Κειμένου Πολιτικής» για τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας (ημερ. 1 Οκτωβρίου 2013) και με έμφαση στο επίπεδο της διδασκαλίας.

Κάθε σχολική μονάδα θα εκπροσωπηθεί με έναν/μία εκπαιδευτικό που να μην έχει επιλέξει ως αντικείμενο επιμόρφωσης τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας στο «Διήμερο Εκπαιδευτικού» (στις 4 και 5 Σεπτεμβρίου 2013). Νοείται ότι ο/η εκπαιδευτικός-εκπρόσωπος της σχολικής μονάδας θα ενημερώσει σχετικά τους/τις συναδέλφους του/της, στο πλαίσιο συνεδρίας προσωπικού.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, η εν λόγω επιμορφωτική δράση γίνεται στη βάση του «Κειμένου Πολιτικής» για τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, με θέμα «Η Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας στο Δημόσιο Σχολείο», ημερ. 1 Οκτωβρίου 2013 (βλ.http://www.moec.gov.cy/anakoinoseis/2013/pdf/2013_10_01_didaskalia_neas_ellinikis_glossas_sto_dimosio_scholeio.pdf) και σχετικής εγκυκλίου (Αρ. φακ.: 7.11.12.6.1, ημερ. 21 Νοεμβρίου 2013). Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί προτρέπονται να έχουν μαζί τους τα δύο αυτά κείμενα.

Σημειώνεται ότι τον Φεβρουάριο του 2014 θα ακολουθήσει η Φάση Β του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, για τις οργανωτικές λεπτομέρειες της οποίας θα ενημερωθείτε προσεχώς.

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας. Παρακαλείστε, επίσης, όπως προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, ώστε ο/η εκπρόσωπος του σχολείου σας συμμετάσχει στη Φάση Α του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνονται στο επισυναπτόμενο Παράρτημα.

Συγκεκριμένα, στο Παράρτημα παρουσιάζονται: α) η Συνοπτική Κατάσταση για το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Α και β) αντίστοιχη Αναλυτική Κατάσταση.

Ανακοινώσεις για τυχόν αλλαγές, αναφορικά με το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου: http://www.pi.ac.cy.

Εγκύκλιος και παράρτημα