Λόγω αυξημένου ενδιαφέροντος για επιμόρφωση τόσο στα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα του Σχεδιασμού και Τεχνολογίας όσο και στο λογισμικό Universal Logicator, θα οργανωθεί σειρά σεμιναρίων σε σχολική βάση υπό την αιγίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (Π.Ι.).

Το σεμινάριο αυτό θα απευθύνεται κατά προτίμηση στους συντονιστές Καθηγητές του Σχεδιασμού και Τεχνολογίας / Τεχνολογίας και στους καθηγητές που δεν έτυχαν επιμόρφωση στα Ν.Α.Π.. Τα σεμινάρια δεν θα διεξάγονται σε σχολικό χρόνο έτσι το ωρολόγιο πρόγραμμα θα πρέπει να διαμορφωθεί στις συγκεκριμένες ημερομηνίες με τρόπο ώστε οι συνάδελφοι να μπορούν να απελευθερωθούν έγκαιρα από το σχολείο για να παρακολουθούν τα σεμινάρια.

Σεμινάριο στο μάθημα του Σχεδιασμού και Τεχνολογίας/Τεχνολογίας

Η διάρκεια του σεμιναρίου θα είναι μια συνάντηση των δύο ωρών για το πρώτο τετράμηνο από τις 13:35 – 15:30 και μια συνάντηση για το δεύτερο τετράμηνο. Οι καθηγητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους φορητό Η.Υ με το πρόγραμμα Universal Logicator ενσωματωμένο και το κουτί διασύνδεσης.

Εισηγητές των σεμιναρίων θα είναι οι Επιθεωρητές και Σύμβουλοι του μαθήματος Σχεδιασμού και Τεχνολογίας/Τεχνολογίας. Το σεμινάριο για το πρώτο τετράμηνο θα διεξαχθεί ως ακολούθως:

Συναντήσεις Α΄ Τετραμήνου

Επαρχία Ομάδα Χώρος Διεξαγωγής Ημερομηνία Ώρα
Λευκωσία Ομάδα Α΄ Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας 26/11/2013 13:35-15:30
Λευκωσία Ομάδα Β΄ Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας 11/12/2013 13:35-15:30
Λεμεσός Ομάδα Α΄ Γυμνάσιο Λινόπετρας 27/11/2013 13:35-15:30
Λεμεσός
Ομάδα Β΄ Γυμνάσιο Λινόπετρας 10/12/2013 13:35-15:30
Λάρνακα Ομάδα Α΄ Γυμνάσιο Αραδίππου 04/12/2013 13:35-15:30
Πάφος Ομάδα Α΄ Γυμνάσιο Αγ. Θεοδώρου 03/12/2013 13:35-15:30

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.pi-eggrafes.ac.cy . Οι ηλεκτρονικές δηλώσεις συμμετοχής για το χειμερινό εξάμηνο θα γίνονται κατά την περίοδο από τις 20 μέχρι τις 25 Νοεμβρίου 2013. Για τις εγγραφές του Β΄ τετραμήνου θα υπάρξει νέα ανακοίνωση.

Για την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης συμμετοχής, θα πρέπει να προηγηθεί η εγγραφή των εκπαιδευτικών ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Αν αυτό έχει ήδη γίνει, τότε θα χρησιμοποιηθεί ο αριθμός ταυτότητας και ο κωδικός του χρήστη για να επιτραπεί η είσοδος στην πλατφόρμα εγγραφών. Είναι σημαντικό ο κάθε εκπαιδευτικός, με την είσοδό του στην πλατφόρμα, να επικαιροποιήσει τα προσωπικά του στοιχεία σε περίπτωση αλλαγής τους (π.χ. αλλαγή διεύθυνσης ή σχολείου).

Προτρέπονται οι συνάδελφοι να δηλώσουν συμμετοχή μόνο σε μια ημερομηνία της δικής τους προτίμησης και στην πόλη που είναι διορισμένοι.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ όπως απευθύνεστε στον κ. Γιώργο Κουτσίδη ΕΜΕ Σχεδιασμού και Τεχνολογίας στο τηλ: 22806397 ή 26804527.

Σημειώνεται ότι θα υπάρχει περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων σε κάθε ομάδα επιμόρφωσης. Όταν συμπληρωθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός θέσεων ανά ομάδα (15 άτομα), τότε αυτόματα δεν θα επιτρέπονται άλλες εγγραφές.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω όλες/ους τις/τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Για τις συναντήσεις του Β΄ τετραμήνου θα ακολουθήσει ανακοίνωση αργότερα.

Ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής