Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας πληροφορώ ότι στις 20 Μαΐου 2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:00-19:00, πρόκειται να διεξαχθεί για 6η συνεχή χρονιά, στο Πάρκο της Ακρόπολης, το Περιβαλλοντικό Φεστιβάλ του ραδιοσταθμού Άστρα με θέμα «Πολιτισμός και Περιβάλλον».

Το Περιβαλλοντικό Φεστιβάλ διοργανώνεται από τον Ραδιοσταθμό με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, διαφόρων Κρατικών Υπηρεσιών, μη Κυβερνητικών Οργανισμών και οργανωμένων κοινωνικών, περιβαλλοντικών και πολιτιστικών ομάδων.

Στα πλαίσια του Φεστιβάλ, οι μαθητές/τριες και οι γονείς τους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τον τρόπο παρασκευής παραδοσιακών εδεσμάτων, όπως του χαλλουμιού και του παλουζέ, καθώς επίσης και να συμμετέχουν στην κατασκευή πανό και δημιουργικών κατασκευών από πηλό. Επιπλέον, στον χώρο της εκδήλωσης θα υπάρχουν παραδοσιακά συγκροτήματα, όπως επίσης και διάφορα περιβαλλοντικά περίπτερα, που θα παρέχουν τη δυνατότητα στον επισκέπτη να ενημερωθεί για θέματα που αφορούν στην υιοθέτηση απλών περιβαλλοντικών μέτρων στην καθημερινότητά του.

Για τον σκοπό αυτό καλό θα ήταν να ενημερώσετε τους μαθητές/τριες, αλλά και τους γονείς για τη διεξαγωγή της συγκεκριμένης εκδήλωσης.

Όσα σχολεία επιθυμούν να συμμετέχουν οργανωμένα στην εκδήλωση παρουσιάζοντας εργασίες, κατασκευές ή άλλες περιβαλλοντικές δράσεις μπορούν να επικοινωνούν με την κ. Αργύρω Θωμά στο τηλ. 22368888 για να δηλώσουν τη συμμετοχή τους, όπως επίσης και τα μέσα και υλικά που χρειάζονται για την ετοιμασία του δικού τους σταθμού (π.χ. τραπέζια, πινακίδες ανάρτησης εργασιών κ.ά.).

Η παρουσίαση των εργασιών ή των άλλων περιβαλλοντικών δράσεων για τα σχολεία που θα συμμετέχουν οργανωμένα θα γίνει στο Φεστιβάλ στις 16:30-18:30.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου στο τηλ. 22402352.