Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) θα διοργανώσει το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για Νεοπροαχθέντες Διευθυντές Σχολείων Δημοτικής, Ειδικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης, το οποίο καλείστε να παρακολουθήσετε κατά την σχολική χρονιά 2012 - 2013. Σύμφωνα με τη νομοθεσία (σχέδια υπηρεσίας), η παρακολούθηση των συναντήσεων είναι υποχρεωτική.

Στα πλαίσια του Προγράμματος, θα πραγματοποιηθεί ένας πρώτος κύκλος επιμόρφωσης που περιλαμβάνει τρεις επιμορφωτικές συναντήσεις κατά τους μήνες Μάιο και Ιούνιο του 2012, όπου θα δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο, στα καθήκοντα και στις υποχρεώσεις του Διευθυντή του σχολείου, κατά τα πρώτα στάδια της ανάληψης των καθηκόντων του. Το πρόγραμμα των συναντήσεων καθώς και οι ομάδες των συμμετεχόντων επισυνάπτονται. Οι συναντήσεις θα είναι ολοήμερες και θα διεξαχθούν μεταξύ των ωρών 8:30 και 13:00. Για τυχόν πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τη Δρα Ε. Χριστοφίδου (στο τηλέφωνο 22 402368 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Οι υπόλοιπες συναντήσεις (δεύτερος κύκλος) του Προγράμματος θα πραγματοποιηθούν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2012 - 2013. Τον προσεχή Σεπτέμβριο θα ενημερωθείτε με σχετική εγκύκλιο για την ημερομηνία έναρξης του δεύτερου κύκλου των συναντήσεων.

Παράρτημα Α΄: Πρόγραμμα συναντήσεων

Παράρτημα Β΄: Ομάδες συμμετεχόντων