Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης διοργανώνει προαιρετικά απογευματινά σεμινάρια, τα οποία απευθύνονται σε φιλολόγους Γυμνασίων με τα πιο κάτω θέματα:

1. «Γραμματική Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου», με εισηγητή τον συγγραφέα της Γραμματικής κ. Σωφρόνη Χατζησαββίδη, καθηγητή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου
  2. «Λειτουργική Γραμματική», με εισηγήτρια την κα Τριανταφυλλιά Κωστούλη, καθηγήτρια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου.

Το κάθε σεμινάριο θα είναι διάρκειας δύο συνεχόμενων ημερών (ώρες 15.30 – 18.00) και θα πραγματοποιηθεί σε τρεις επαρχίες (Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα). Αναλυτικότερα το πρόγραμμα παρουσιάζεται στο Παράρτημα Ι. Σημειώνεται ότι στους συμμετέχοντες θα δοθεί δίπλωμα παρακολούθησης της ημερίδας.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την ημερίδα μπορεί να γίνει με την αποστολή της δήλωσης συμμετοχής στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, μέσω τηλεομοιότυπου στο 22402398, μέχρι τις 7 Μαρτίου 2012. Σημειώνεται ότι σε περίπτωση μεγάλου αριθμού αιτήσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα ανακοινώσει τα ονόματα των ατόμων που θα λάβουν μέρος στην επιμόρφωση, με σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του (www.pi.ac.cy).

Η δήλωση συμμετοχής επισυνάπτεται στο Παράρτημα ΙΙ.

Εγκύκλιος και παραρτήματα