Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, το Υπουργείο Γεωργίας Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος, το Πανεπιστήμιο Frederick και την Ομοσπονδία Περιβαλλοντικών Οργανώσεων στα πλαίσια του προγράμματος PLANET-NET-CY που στόχο έχει την προστασία της βιοποικιλότητας του τόπου μας οργανώνει δύο περιβαλλοντικές δράσεις για συμμετοχή των σχολείων που αφορούν τη βιοποικιλότητα (δημιουργία φωτογραφικού λευκώματος για τη δημοτική εκπαίδευση και δημιουργία ενός σύντομου ενημερωτικού σποτ για τη Μέση-Γενική και Μέση Τεχνική Εκπαίδευση), και καλύπτουν τις πιο κάτω θεματικές ενότητες:

1. Η Βιοποικιλότητα της περιοχής μου
  2. Τα κοινά και τα σπάνια φυτά της περιοχής μου
  3. Διατήρηση της βιοποικιλότητας στα Μικρο-Αποθέματα Φυτών
  4. Προσπάθειες διατήρησης ενδημικών, σπάνιων και απειλούμενων φυτών της Κύπρου
  5. Το δίκτυο «Natura 2000».

Α) Σχολεία Δημοτικής Εκπαίδευσης:

Κάθε σχολείο που θα συμμετάσχει στη δράση του φωτογραφικού λευκώματος καλείται να δημιουργήσει φωτογραφικό άλμπουμ με 10 φωτογραφίες, οι οποίες να αφορούν μια από τις πιο πάνω θεματικές περιοχές.

Β) Σχολεία Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης:

Κάθε σχολείο που θα συμμετάσχει στη δράση δημιουργία ενημερωτικού σπότ, καλείται να πραγματοποιήσει βιντεοσκόπηση συνολικής διάρκειας μέχρι 3 λεπτών, η οποία να συνδέεται με μια από τις πιο πάνω θεματικές περιοχές.

Οι φωτογραφίες και οι βιντεοσκοπήσεις θα πρέπει να συνοδεύονται από συνοπτικό υπόμνημα, στο οποίο να αναφέρονται:

• τα στοιχεία των συμμετεχόντων (σχολείο, μαθητές/τριες, τάξη, εκπαιδευτικός τηλ. επικοινωνίας, διεύθυνση)
  • η θεματική ενότητα στην οποία εμπίπτει το υλικό (σε ποια ή ποιες από τις πέντε ενότητες που αναφέρονται πιο πάνω),
  • η περιοχή από την οποία προέρχεται το υλικό,
  • σχόλια για το περιεχόμενό του (σκοπός, στόχοι και σύντομη περιγραφή του υλικού),
  • εμπλοκή των μαθητών/τριων στην περιβαλλοντική δράση.

Υποβολή Υλικού:

Τα σχολεία που θα συμμετάσχουν στις δύο δράσεις θα πρέπει να αποστείλουν το προς αξιολόγηση υλικό μέχρι την 30η Απριλίου 2012, στην πιο κάτω διεύθυνση:

Ομοσπονδία Περιβαλλοντικών Οργανώσεων Κύπρου (ΜΚΟ), Τ.Θ. 28539, 2080 Λευκωσία

Το υλικό πρέπει να είναι σφραγισμένο σε φάκελο με την ένδειξη: PLANT-NET CY δράση «φωτογραφικό λεύκωμα» ή «ενημερωτικό σπότ»

Επιτροπή Αξιολόγησης:

Οι εργασίες θα αξιολογηθούν από ειδική Επιτροπή, στην οποία θα συμμετέχουν δύο εκπρόσωποι του έργου PLANT-NET CY, ένας εκπρόσωπος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και ένας εκπρόσωπος από την κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης.

Κριτήρια Αξιολόγησης:

Η αξιολόγηση θα γίνει με βάση τα πιο κάτω κριτήρια:

• Συνάφεια του υλικού που θα παρουσιάσει το κάθε σχολείο με τη θεματική ενότητα, κάτω από την οποία υποβάλλεται (βαρύτητα 30 %)
  • Ποιότητα, καλλιτεχνική επάρκεια υλικού: (βαρύτητα 40 %)
  • Δημιουργική εμπλοκή των μαθητών: (βαρύτητα 30%)

Βραβεία:

Σε κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα θα απονεμηθούν τα τρία πιο κάτω βραβεία:

Πρώτο βραβείο: 500 ευρώ

Δεύτερο βραβείο: 200 ευρώ και

Τρίτο βραβείο: 100 ευρώ.

Σε συμμετοχές που θα διακριθούν αλλά δεν θα εξασφαλίσουν βραβείο, θα δοθεί έπαινος.

Τα βραβεία και οι έπαινοι θα απονεμηθούν σε ειδική εκδήλωση, που θα πραγματοποιηθεί εντός του Μαΐου του 2012 (λεπτομέρειες για την εκδήλωση θα ανακοινωθούν αργότερα).

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες και διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, στο τηλ. 22402352.