Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της επιμόρφωσης για τα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα, διοργανώνει επιμόρφωση για τους καθηγητές Γαλλικών.

Η επιμόρφωση θα ξεκινήσει στις 13 Φεβρουαρίου 2012 και θα πραγματοποιηθεί σε σχολικές μονάδες ανά επαρχία, όπως παρουσιάζονται στον πίνακα του Παραρτήματος 1.

Για κάθε συνάντηση απαιτούνται 2 περίοδοι (5η και 6η του ωρολογίου προγράμματος), η πρώτη για τη διεξαγωγή του μαθήματος και η δεύτερη για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ όλων των εκπαιδευτικών, είτε αυτοί διεξήγαγαν είτε παρακολούθησαν το μάθημα.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1, παρουσιάζονται σε πίνακα τα σχολεία στα οποία θα διεξαχθεί η επιμόρφωση και ο καθηγητής που θα αναλάβει τη διεξαγωγή του μαθήματος. Παρουσιάζονται επίσης η ημερομηνία, η ώρα συνάντησης και οι καθηγητές που θα παρακολουθήσουν την επιμόρφωση.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε σχετικά τους εμπλεκόμενους καθηγητές Γαλλικών του σχολείου σας.

Εγκύκλιος και παράρτημα