Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης εγκυκλίου (Αρ. Φακ. Π.Ι. 4.2.50, Ημερ. 16/1/2012), υπενθυμίζουμε για τη διοργάνωση ημερίδων για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σημειώνεται πως δίνεται παράταση στην υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή στις ημερίδες που διοργανώνονται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (στις 21 και 23 Φεβρουαρίου 2012) -σε συνεργασία με το Γραφείο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων (Γ.Ε.Δ.Υ.), το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο και την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο. Συγκεκριμένα, η εκδήλωση ενδιαφέροντος παρατείνεται μέχρι και τις 9 Φεβρουαρίου 2012.

Υπενθυμίζεται πως η εκδήλωση ενδιαφέροντος, τόσο για τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος σε μια από τις ημερίδες όσο και για τις σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται να παρουσιάσουν τις δράσεις τους, θα γίνει με ευθύνη του Διευθυντή της κάθε σχολικής μονάδας, ηλεκτρονικά,  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy.