Σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Frederick διοργανώνει σεμινάριο εκπαίδευσης και κατάρτισης για νεοεισερχόμενους εκπαιδευτικούς της δημοτικής και προδημοτικής εκπαίδευσης με θέμα «Η εκπαίδευση για την αειφόρο ανάπτυξη ως πλαίσιο εκπαίδευσης νεοδιορισθέντων εκπαιδευτικών: Ποιοτικοί Εκπαιδευτικοί για Ποιοτική Εκπαίδευση».

Το σεμινάριο εντάσσεται στα πλαίσια του ερευνητικού προγράμματος «Η εκπαίδευση για την αειφόρο ανάπτυξη ως πλαίσιο εκπαίδευσης νεοδιορισθέντων εκπαιδευτικών: Ποιοτικοί Εκπαιδευτικοί για Ποιοτική Εκπαίδευση», του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας.

Η συλλογιστική του προγράμματος βασίζεται στην εκπαίδευση και επιμόρφωση νεοεισερχόμενων εκπαιδευτικών δημοτικής και προδημοτικής εκπαίδευσης, με παράλληλη μεντορική στήριξη, που δεν είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στα σεμινάρια επιμόρφωσης και κατάρτισης των εκπαιδευτικών για την εφαρμογή του Αναλυτικού Προγράμματος για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη που έχει ξεκινήσει να εφαρμόζεται από τη φετινή σχολική χρονιά στα σχολεία της δημοτικής εκπαίδευσης και πρόκειται να επεκταθεί σταδιακά και στην προδημοτική εκπαίδευση.

Το σεμινάριο περιλαμβάνει δύο φάσεις και αφορά σε νεοεισερχόμενους εκπαιδευτικούς δημοτικής και προδημοτικής εκπαίδευσης και σε μέντορες δημοτικής και προδημοτικής εκπαίδευσης που έχουν εμπειρία και ενασχόληση με την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση.

Συγκεκριμένα, η επιμόρφωση για τους νεοεισερχόμενους εκπαιδευτικούς καλύπτει α) το θεωρητικό μέρος διάρκειας 20 ωρών και β) το πρακτικό το οποίο αφορά την εφαρμογή παρεμβάσεων μέσα στα πλαίσια της σχολικής μονάδας, με τη συμβουλευτική στήριξη των μεντόρων.

Η επιμόρφωση των μεντόρων περιλαμβάνει την εκπαίδευσή τους σε θέματα μεντορικής σχέσης και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης διάρκειας 15 ωρών και στήριξη των νεοεισερχόμενων εκπαιδευτικών.

Η συμμετοχή στα σεμινάρια είναι προαιρετική και θα διεξαχθούν σε χρόνο μη εργάσιμο και χώρο που θα καθορισθεί στη συνέχεια μετά από συνεννόηση με τους συμμετέχοντες.

Το πρόγραμμα επιμόρφωσης θα ξεκινήσει το τελευταίο δεκαήμερο του Νοεμβρίου και θα καλύψει 5 τετράωρες συναντήσεις για τους νεοεισερχόμενους εκπαιδευτικούς και 5 τρίωρες συναντήσεις για τους μέντορες, οι οποίες ενδέχεται να διεξαχθούν με τη μορφή διήμερου σεμιναρίου στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεδουλά (Σαββατοκυριάκο).

Τα σεμινάρια θα διεξαχθούν από ομάδα ειδικών στα θέματα της Εκπαίδευσης του Περιβάλλοντος και της Αειφόρου Ανάπτυξης από την Κύπρο και την Ελλάδα και θα είναι συνδυασμός θεωρητικής και πρακτικής εφαρμογής με τη διεξαγωγή βιωματικών εργαστηριών που αφορούν:

• τη λειτουργία και τη δομή του αειφόρου σχολείου,
  • τα βασικά θέματα παγκόσμιου και εθνικού περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος,
  • τις παιδαγωγικές τεχνικές της ΠΕ/ΕΑΑ,
  • την αξιοποίηση των εξωτερικών περιβαλλόντων στην ΠΕ/ΕΑΑ,
  • τη χρήση των νέων τεχνολογιών,
  • το σχεδιασμό της αειφόρου περιβαλλοντικής εκπαιδευτικής πολιτικής,
  • την εφαρμογή του αναλυτικού προγράμματος της ΠΕ/ΕΑΑ στο σχολείο
  • την αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας για επίτευξη της αειφόρου περιβαλλοντικής εκπαιδευτικής πολιτικής του σχολείου.

Το πρόγραμμα των σεμιναρίων θα σταλεί αναλυτικά στους συμμετέχοντες, αμέσως μετά τη λήξη των δηλώσεων συμμετοχής.

Ο αριθμός των νεοεισερχόμενων εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι περιορισμένος:

• 20 νεοεισερχόμενοι εκπαιδευτικοί από τη δημοτική εκπαίδευση και 20 νεοεισερχόμενοι εκπαιδευτικοί από την προδημοτική εκπαίδευση),
  • 10 εκπαιδευτικοί-μέντορες από τη δημοτική εκπαίδευση και 10 εκπαιδευτικοί-μέντορες από την προδημοτική εκπαίδευση.

Σε ότι αφορά τους νεοεισερχόμενους εκπαιδευτικούς μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή εκπαιδευτικοί που έχουν 1-6 χρόνια υπηρεσίας. Ως μέντορες μπορούν να δηλώσουν εκπαιδευτικοί που έχουν εμπειρία και ενασχόληση με προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Για δηλώσεις συμμετοχής παρακαλώ όπως συμπληρώσετε το πιο κάτω έντυπο και το αποστείλετε το αργότερο μέχρι 11 Νοεμβρίου 2011 στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, τηλεομοιότυπο 22480505 (υπόψη κ. Αραβέλλας Ζαχαρίου για «το σεμινάριο νεοεισερχόμενων εκπαιδευτικών για την Αειφόρο Ανάπτυξη και την εφαρμογή του Αναλυτικού Προγράμματος της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη»).

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες και διευκρινίσεις σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, συντονίστρια θεμάτων ΠΕ, ΠΙ στο τηλ. 22402352.

Δήλωση συμμετοχής