Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, καλούνται οι σχολικές μονάδες της επαρχίας Λευκωσίας να επιλέξουν έναν εκπαιδευτικό που επιθυμεί να παρακολουθήσει το πρόγραμμα επιμόρφωσης στη Θεατρική Αγωγή. Σημειώνεται πως ο συνολικός αριθμός των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα, κατά το πρώτο και δεύτερο τετράμηνο της τρέχουσας σχολικής χρονιάς 2011-2012, είναι 25.

Σκοπός της επιμόρφωσης είναι να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς να εξοικειωθούν με το ΝΑΠ της Θεατρικής Αγωγής και να κατανοήσουν, μέσα από την εμπλοκή τους στις βιωματικές διαδικασίες που ακολουθεί, τη σχέση της Θεατρικής Αγωγής με τη Γλώσσα και τον Πολιτισμό. Αποσκοπεί, επίσης, στην εξοικείωση των εκπαιδευτικών με τα ιδιαίτερα εργαλεία και τις διαδικασίες της Θεατρικής Αγωγής. Επιπρόσθετα, στα σεμινάρια θα παρουσιαστούν τρόποι σχεδιασμού και παραδείγματα εφαρμογής της Θεατρικής Αγωγής.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν, θα κληθούν να σχεδιάσουν και να εφαρμόσουν μια ενότητα στην τάξη τους που να υιοθετεί τα μέσα του θεάτρου και του δράματος, καθώς και να παρουσιάσουν ολοκληρωμένα την προσπάθειά τους στην υπόλοιπη ομάδα των εκπαιδευτικών που λαμβάνουν μέρος στο πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης αποτελείται από 3 μέρη: (α) την επιμόρφωση στους εκπαιδευτικούς στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε 3 συναντήσεις κατά τις ημερομηνίες 22/11/2011, 29/11/2011, 7/02/2012, 8:30-13:00, (β) την εργασία και εφαρμογή από τους εκπαιδευτικούς στις σχολικές τους μονάδες, ενδιάμεσα της επιμόρφωσης, (γ) την παρουσίαση της εργασίας των εκπαιδευτικών κατά την τελευταία συνάντηση στις 27/03/2012, 8:30-13:00, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Εξαιτίας του περιορισμένου αριθμού των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στην επιμόρφωση, η επιλογή θα γίνει έτσι ώστε να ικανοποιεί τα ακόλουθα κριτήρια: (α) τη συμμετοχή εκπαιδευτικών που διδάσκουν σε διαφορετικές τάξεις ώστε να καλύπτονται όλες οι βαθμίδες της δημοτικής εκπαίδευσης, (β) τη γεωγραφική θέση του σχολείου ώστε να είναι δυνατή η κάλυψη σχολικών μονάδων από διαφορετικές περιοχές, (γ) τη σειρά προτεραιότητας κατά τη δήλωση συμμετοχής.

Η αίτηση του εκπαιδευτικού που θα επιλεγεί θα πρέπει να σταλεί με τηλεομοιότυπο στο Π.Ι. στο 22402398, υπογεγραμμένη από τον Διευθυντή/Διευθύντρια της σχολικής μονάδας, μέχρι τις 10/11/2011. Σημειώνεται πως οι αιτήσεις που δεν είναι πλήρως συμπληρωμένες, δεν θα λαμβάνονται υπόψη.

Αίτηση για συμμετοχή